Ztráta chrupu v drtivé většině postihuje lidi ve zralém věku. Přestože nejde o nic, za co by se měl člověk stydět, významně působí také na lidskou psychiku.
Tématu zubní náhrady se věnoval průzkum společnosti GlaxoSmithKline, který provedla na vzorku 600 českých seniorů. Mimo jiné z něj vyplynulo, že zubní náhradu používá asi třetina lidí ve věku 60 až 69 let, ovšem jakmile senioři překročí sedmdesátku, týká se už skoro každého druhého.
Co vadí
Pod zubní náhradou ulpívají některé kousky potravin, což je fakt, který nejvíce vadí lidem, jež zubní náhradu používají. Řeší to tak, že problematické pokrmy či pochutiny raději vypouštějí ze svého jídelníčku. Kdybyste měli pocit, že se na vás starší generace netváří zrovna vesele, důvodem může být rovněž zubní náhrada. Každý pátý dotazovaný uvedl, že mu brání v úsměvu (někteří se dokonce bojí zasmát se nahlas; co kdyby „zuby“ nezůstaly na svém místě). Ostatně obavy, že zubní náhrada změní svou pozici, trápí skoro každého třetího člověka, který ji používá.
Skutečnost, že 59 procent seniorů sportuje méně, není překvapivá, ale že téměř pětina z nich musela sport a turistiku omezit vlivem zubní náhrady, samozřejmá není. Další omezení je patrné i ve sféře společenských kontaktů, navíc každý čtvrtý dotazovaný uvedl, že si jeho náhrady určitě někdo všimne a to je pro něj problém.
Názor odborníků
„Přijetí zubní náhrady je významným zásahem do života každého člověka, nejen seniora. Obavy z nepohodlí, fyzického a psychosociálního, jsou pochopitelné a každý pacient by o nich měl otevřeně hovořit se svým lékařem. Přitom výhody snímatelné náhrady jsou nesporné z hlediska funkčnosti, estetiky i údržby,“ uvádí psychoterapeutka PaedDr. Stanislava Dvořáková.
Podle stomatologa MUDr. Richarda Dvořáka se potíže dostavují hlavně zpočátku a kromě problémů s konzumací některých druhů jídel někoho potrápí i to, že zubní náhrada ovlivní mluvení a tón hlasu. „Je třeba si uvědomit, že zubní náhrada má své limity a stoprocentně nenahradí vlastní chrup. Dobrá spolupráce se stomatologem, který náhradu vyrábí, hygiena a péče o náhradu a samozřejmě fixace však zajistí její velmi dobrou a bezproblémovou funkci,“ dodává.
Fixace náhrady
Aby zubní náhrada držela na svém místě, o to se postará kvalitní fixační krém. Díky němu nebudou „náhradní zuby“ poletovat. Zvýší se síla skusu, zbytky jídel mezi náhradou a dásní nebudou ulpívat. Uživatel náhrady rovněž získá větší jistotu, což se pozitivně projeví v jeho životním stylu. Samozřejmě důležitá je rovněž pravidelná péče o náhradu, s níž vám pomůžou například čistící tablety, které ničí téměř všechny bakterie způsobující zápach, dále pomáhají z náhrady odstraňovat skvrny a plak a co je rovněž důležité, přitom ji nijak nepoškozují.
Připravila: Věra Hájková