Už jste si někdy připravili jáhly? Jednu z nejstarších obilovin na světě. Jáhly jsou skvělá bezlepková potravina. Donedávna byla však zcela opomíjená.
Podle webu webmd.com mají jáhly vysoký obsah vitaínů skupiny B, zejména niacinu, který je potřebný mimo jiné pro zdravou pokožku. Dále beta karoten, který pomáhá bojovat s volnými radikály a podporuje imunitní systém a minerálních látek. Jáhly mají nízký glikemický index a pomáhají udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Vysoký podíl vlákniny, rozpustné i nerozpustné, podporuje trávení. Rozpustná vláknina snižuje podíl tuku ve střevech a pomáhá snižovat cholesterol. Tím prospívá srdci. Jáhly jsou bohaté na bílkoviny a vápník a obsahují mnoho aminokyselin. Svěle se hodí při redukčních dietách.
Tradiční je příprava jáhlelné kaše a často se používají jako zavářka do polévky. Chutně uvařené se dají použít jako příloha k rozmanitým zeleninovým, luštěninovým i masitým pokrmům.
Příprava jáhel:
Před vařením je spařte horkou vodou – tím se zbavíte jakékoliv obilné pachutě, která může někomu vadit. Doporučuji klidně i 2x po sobě. Prolijeme horkou vodou, chvíli necháme stát, propláchneme, odkapeme a ještě jednou. Teprve potom dáme vařit. Jáhly vaříme podobě jako bílou rýži – tj. 1 : 2 s vodou, když se začnou vařit, ztlumíme plamen a dovaříme pomalu asi 20 minut, dokud se voda nevstřebá (v běžném hrnci – není třeba tlakový).
Pokud je použijeme na přílohu nebo se zeleninou, jemně na začátku vaření osolíme. Oblíbené jsou zejména sladké jáhlené kaše – na snídaně nebo druhé večeře pro sportovce, kdy se po uvaření může (ale nemusí) přidat trochu mléka, nastrouhané jablko nebo hruška, kousky švestek, rozinek, zasypat skořicí a nehubnoucí si mohou dovolit i zákápnout medem a hoblinku másla.
Autor: Výživová poradkyně Radka Krejčová