Wellness

Změna času: může způsobit větší únavu a horší spánek

Sbírání lístečků

V neděli budeme opět měnit čas, tentokrát o hodinu napřed. Jak tuto změnu vnímáte? Dvojí čas v jednom roce u nás funguje už pěkných pár let. Jak to funguje?

Každý rok, vždy poslední březnovou neděli, se běžný pásmový čas změní na letní, tedy se mu ubere jedna hodina, a každou poslední říjnovou neděli se letní čas vrací k normálu a my si můžeme zase o hodinku přispat. Nejsme v tomto nijak výjimeční, přechod na letní čas a zpět uznává a dodržuje většina evropských států.

Ale proč?

Prvotním záměrem byla úspora energie. Prý budeme v jarně letních a trochu i podzimních měsících mít večer déle přirozené světlo. Uspoříme tak za elektřinu. Nemyslí si to však nejen energetici, ale ani mnozí obyčejní lidé. Připomeňme si nejznámějšího odpůrce letního času, již zesnulého pekaře Stanislava Pecku, který se proti (ne)logickému rozhodnutí ozýval už za minulého režimu.

Jak ho lidé vnímají

Všimněte si – zatímco řada lidí argumentuje proti letnímu času (například zdravotními obtížemi, které posuny tam a zpět vyvolávají), dalším je to více méně jedno, avšak pro se ozývá málokdo; nebo ho není slyšet. Aby se však dosáhlo vůbec pokusu o změnu, je třeba ujít dlouhé cesty.

I když se na delší večery těšíme, posun času dá tělu pořádně zabrat. Co se s námi děje a kdo změnu snáší nejhůř?

Každý rodič zná ta rána, kdy budíte ospalé děti o hodinu dřív a sami se cítíte, jako byste spali sotva pár minut. Přitom kvalitní spánek je klíčem k regeneraci, dobré náladě a psychické pohodě. Pokud se chystáte zvládnout jarní přechod bez větších škobrtnutí, je ideální začít s přípravou pár dní dopředu.

Výsledky průzkumu

Podle březnového průzkumu agentury Ipsos pro Samsung by si 64 % Čechů oznámkovalo svůj spánek trojkou nebo horší známkou a změna času tomu rozhodně nepřidává. Jarní únava tak není jen pouhou frází, ale realitou, která se v mnoha domácnostech každý rok opakuje.

Až 67,6 % dotazovaných uvedlo, že jim změna času nevyhovuje. Naopak pouze 7,6 % respondentů si ji velmi pochvaluje – a častěji to byli muži

Ženy změna času ovlivňuje více než muže. 46,7 % žen uvedlo, že se jim po změně času hůře spí, zatímco u mužů to bylo 35,6 %. Podobný rozdíl je i u psychické pohody, kterou změna času negativně ovlivňuje u 40,7 % žen oproti 28,5 % mužů. Ženy také říkají, že po změně času jsou více unavené (58,2 % žen a 45,3 % mužů).

Letní čas jasně vede

Až 63,7 % respondentů se přiklonilo k tomu, že letní čas je lepší. Největší výhodou letního času je podle lidí fakt, že je déle světlo. Po práci si ještě mohou užít den – třeba na zahradě nebo na procházce. Naopak zimní čas je příjemnější ráno, protože se lépe vstává.

A jak se na změnu času díváme v průběhu let? 30 % respondentů uvedlo, že když byli mladší, zvykali si na ni lépe – a opět to častěji zmiňovaly ženy.

Změna času je mezinárodní problém

Ačkoli se může zdát, že ztráta jedné hodiny v noci na letní čas je zanedbatelná, zkoumání spánkových návyků celosvětových uživatelů služby Samsung Health z USA, Kanady a více než 40 evropských zemí odhalilo vlnový efekt, který způsobuje několikatýdenní narušení spánkových návyků a nejvíce postihuje mladší věkové skupiny.

Uživatelé usínali o 33 minut později než předchozí noc a probouzeli se o 19 minut dříve. Kromě toho byl ukazatel Sleep Score – vypočtený na základě hodnocení celkové doby spánku, doby bdění, spánkového cyklu a fyzické a duševní regenerace – nejhorší několik týdnů po letním čase. A opět se ukázalo, že nejvíce postiženi byli lidé ve věku 20 let.

Spánek se musí natrénovat

Kvalitní spánek není samozřejmostí, ovlivňuje ho víc faktorů, než si často připouštíme. Kvalitu spánku ovlivňuje nejen doba usínání a vstávání, ale také prostředí v ložnici, hladina hluku, světla nebo míra aktivity během dne.

Některé aplikace, jako například Samsung Health, dnes v propojení s chytrým telefonem, hodinkami nebo jiným příslušenstvím nabízejí užitečné funkce jako Sleep Coaching, který sleduje spánkový režim a nabízí personalizovaná doporučení. Nově také hodnotí faktory jako teplota, vlhkost nebo intenzita světla, a pomáhá tak optimalizovat podmínky pro zdravější spánek. Funkce Energy Score pak uživatelům ukazuje, kolik energie vydali během dne, a jak s tím souvisí jejich spánek.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Letn%C3%AD_%C4%8Das, průzkum agentury Ipsos pro Samsung, www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/sleep/art-20048379
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL