Šanta není jen pro kočky

Šanta není jen pro kočky
Tato hluchavkovitá rostlina je známá především svými účinky na kočky. Na ty působí jako droga a sedativum bez vedlejších účinků. Šanta kočičí (Nepeta cataria) je však také léčivkou, o které ví jen málo lidí.

Léčivé účinky šanty kočičí

Účinky šanty se dají přirovnat k meduňce, se kterou je příbuzná. Některé kultivary dokonce podobně voní.


Vnitřně:

 

Zevně:

 

Vůně šanty odpuzuje komáry a další hmyz, může pomoci také proti hlodavcům. Některé kočky na šantu reagují vysloveně nadšeně, zhruba polovina koček je k ní ale naprosto lhostejná. Malým koťatům šanta většinou moc nevoní.


Dávkování šanty kočičí:

Obvykle šantu užíváme 2x denně ve formě nálevu. Volíme spíše menší šálek (šanta je účinnější než meduňka a ve velkém množství může mít halucinogenní účinky) okolo 100-150 ml. Nálev připravíme obvyklým způsobem – lžičku sušené drogy přelejeme šálkem horké vody a necháme 10-15 minut louhovat.


Kdy sklízet a jak uchovávat šantu kočičí

Šanta se obvykle sbírá v době květu, kdy má největší sílu. Můžeme ale sbírat i nekvetoucí nať v podstatě po celou dobu vegetace. Drogou je tedy sušená kvetoucí nebo jen zelená nať. Sušíme ji ve stínu přirozeným teplem nebo uměle při teplotě do 35 °C. Uchováváme v plátěných nebo papírových pytlících či v uzavřených nádobách bez přístupu světla.

Autor: pestovani.in
Foto: SXC
20. 4. 2018