Přehled téměř devadesáti rostlin nabízí praktický průvodce autorů Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře. Z jejich publikace Svět přírodních antibiotik jsme pro vás vybrali několik rostlinných zástupců, jejichž název začíná písmenem „K“. Proč zrovna tato volba? Jsou přece KOUZELNÉ!
Jedna z nejznámějších léčivek se užívá už po staletí. Hodí se při zánětech v krku i zánětech dásní a až zase přijdou chřipky, tak po ní rovněž sáhnete, působí antiviroticky. Nachlazeným lidem pomáhá rozpouštět hleny. Prospěje i jako „čistič“ krve, což je užitečné vědět, když vás trápí například kožní problémy (ekzém, lupénka, lupy, akné). Rovněž zmírňuje revmatické bolesti, snižuje obsah močoviny v krvi, působí močopudně.
Náš tip: Vyrobte si kopřivový med. Potřebujete 100 g usušených listů, které rozmělněte na prášek. Smíchejte ho s 50 g medu a uložte do sklenice, kterou dobře uzavřete.
Alespoň tak by tuto rostlinu označili domorodci žijící v Amazonii. A jak prospěje nám? Slibuje nejen antivirotické účinky, ale také antibakteriální, insekticidní a protinádorové působení. Používá se na řadu různých nemocí, včetně zánětů horních cest dýchacích, kašle, žaludečních vředů a oční, ušní či kožní infekce.
Z rostliny původem z Mexika se využívají zejména výhony. Ale i přesto můžete zkusit účinky působení listů, ostatně i u nás se kalísie pěstuje. Uvádí se, že listy se přikládají či vkládají na problematické místo a jsou vhodné jak na bolesti hlavy, tak na vředy (ať už se nacházejí v nose, nebo v jiné části těla). A co ještě? Antibiotické působení se využívá při zánětech močového měchýře a hojení ran i popálenin, obecně se pak se má za to, že tato rostlina přispívá k řešení alergií, revmatismu, kardiovaskulárních chorob, ale také infekčních onemocnění. Dále se uvádí její tonizující, protisklerotický a detoxikační vliv.
Pokud lze o některých rostlinách říci, že představují vitamínovou bombu, pak by mezi nimi rozhodně neměl chybět křen, zejména kvůli velkému obsahu vitamínu C. A nejen to. Jde o známý antibiotický, antibakteriální i antiseptický přírodní prostředek. Křen posiluje imunitu a podporuje hojení, například ulevuje při zápalu plic (páter František Ferda doporučoval obklad v podobě křenové placky). Dále slibuje úlevu při bolestech menstruačních, revmatických či neuralgických, a samozřejmě při nachlazení, chřipce a zánětech horních cest dýchacích. Ale oceníte ho i vy, které trápí parodontitida, podle známého bylináře Josefa Zentricha byste měli žvýkat kousek křenu nebo ho konzumovat nastrouhaný.
Připravila: Marcela s využitím zdroje Svět přírodních antibiotik, vydal Eminent, www.eminent.cz
Foto: iStock
6. 3. 2020
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...