Přeslička rolní: ještě v říjnu lze sbírat její nať

Přeslička rolní: ještě v říjnu lze sbírat její nať
Šikovnou trvalku, která se užívá samostatně i v bylinných směsích, mnozí stále vnímají jen jako plevel. Což je škoda, ovšem nikoliv přesličky. Nechcete tento úhel pohledu změnit?

Hned na začátku si připomeňme, že ještě máte čas pro sběr natě; za ideální se považuje doba poledního sběru. Až ji budete sušit, doporučuje se využít umělé teplo do 42 °C, protože přirozenou cestou přeslička nevyschne dobře a může plesnivět.

Kyselina křemičitá

Je nevýznamnější složkou přesličky rolní, jde totiž o 7 procent obsahu. Dále přeslička „poskytuje“ flavonoidní glykosidy, saponiny, hořčiny, organické kyseliny, hliník, draslík a mnoho jiných užitečných látek.

Využití: vnitřně

Za účinkovou formu se považuje pití odvaru: při urologických a revmatoidních nálezech se většinou doporučuje denně vypít 0,75 až 1 l čaje denně, v ostatních přídech o čtvrt litru méně.

Využití: zevně

Kombinace obou cest

O přesličce rolní se uvádí, že při vnitřním i zevním podávání zastavuje krvácení a rovněž slibuje výrazně antirevmatické působení.

Bylinná směs

Zkuste 50 g přesličky rolní zkombinovat například s 30 g rozrazilu a 20 g rozmarýny, podávejte ve formě nálevu. Tato trojkombinace by měla působit anitskleroticky a současně dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin nakladatelství Eminent www.eminent.cz
Foto: iStock
11. 10. 2019