Kostival – při bolesti kloubů a svalů

Kostival – při bolesti kloubů a svalů
Kostival je pro své hojivé působenní používán v léčitelství už po staletí. I dnes se k mastem a tinkturám z kořene kostivalu mnoho lékařů vrací, aby pomohl při hojení poraněných kostí, šlach a svalů.

Tuto robustní rostlinu s fialovými kvítky najdeme nejčastěji na vlhčích polostinných stanovištích. K léčení je používán její kořen, který se sbírá v období vegetačního klidu. Je možná záměna s jinými druhy tohoto rodu, od kterých je však většinou poměrně snadno odlišitelný svým vzrůstem a barvou květů.


Léčivé účinky kostivalu

Kostivalový kořen obsahuje komplex látek, který pomáhá hojení nejrůznějších ran, zlomenin a pohmožděnin. Proto často nachází uplatnění ve sportovní medicíně a ortopedii ve formě mastí a tinktur. Dříve byl používán i vnitřně, dnes je to již zakázáno – existuje totiž podezření, ačkoli zatím nepotvrzené, že jeden z alkaloidů obsažených v kořeni by mohl mít karcinogenn účinky.


Zevně:

 

Použití:

 

Dávkování kostivalu:

Kostival používáme nejčastěji jako obklad nebo mast, používá se ale i tinktura a čerstvý kořen.

 

 

Kdy sklízet a jak uchovávat

Sbíranou částí je kořen, do nějž rostlina ukládá zásobní látky na další vegetační období. Dobou sběru je tedy podzim nebo jaro, kdy je v kořeni těchto látek nejvíce a zároveň ještě jde vykopat ze země. Obvykle se sbírá v září, říjnu, březnu a začátkem dubna. Komplikací je, že nevidíme nadzemní část rostliny – někdy lze nalézt její odumřelé zbytky, jistější však je si místo označit, dokud ještě rostlina vegetuje.


Nasbírané kořeny můžeme skladovat čerstvé v písku (podobně jako mrkev) nebo je sušit. Pro sušení kořeny opláchneme a nakrájíme na slabé plátky. Kostival lze sušit i na slunci, umělá teplota nesmí přesáhnout 45 °C.

Autor: www.pestovani.in
Foto: iStock
15. 6. 2018