zapomenuté heslo

Kdy vám pomůže áronie?

Kdy vám pomůže áronie?
Tomuto keři nebo stromu se také říká temnoplodec a lidově pak černý jeřáb. Pokud byste chtěli a máte zahrádku, můžete si ho i vypěstovat. A my vám prozradíme proč!

Nyní na jaře buodu snad už zanedlouho áronii zdobit bělavé až narůžovělé květy, na podzim pak kromě listů i temně fialové až černé plody, které se podobají jeřabinám. A o tyto plody nám jde především.

 

Prospěšné antokyany

Tmavé plody áronie totiž obsahují hojně vitamínu C, také vitamíny skupiny B, karoteny, sorbit, pektiny, minerály a především pak antokyany. Právě ony společně s pigmenty přispívají k typickému zbarvení plodů.


Antokyany patří do skupiny antioxidantů, které se považují za elixír zdraví a mládí, protože dokáží zpomalit stárnutí organismu. Kdyby nebylo antioxidantů, pak by naše tělo zaplavily škodlivé volné radikály, narušující buňky a jejich zdravý růst, snižující imunitu organismu, přispívající ke vzniku mnoha chorob (srdce, cév, kloubů a podobně). Pro přesnost ještě dodejme, že organismus dokáže vytvářet antioxidanty, avšak s postupujícím věkem a také díky nezdravému životnímu stylu to nestačí. A pak je třeba přijímat antioxidanty odjinud, například právě z plodů áronie.

 

Preventivní opatření

Co pro sebe uděláte dobrého, když budete pravidelně užívat plody áronie nebo výtažky, které obsahují? Obrazně řečeno získáte věrného bojovníka proti civilizačním chorobám. Konkrétně pak antokyany chrání srdce a cévy (podporují jejich pružnost), přispívají ke snížení vysokého krevního tlaku i hladiny škodlivého cholesterolu v krvi. Rovněž se řadí do skupiny mnoha preventivních faktorů, které působí proti nádorovým onemocněním, podporují funkce mozku, ale prospívají také zraku.

 

Léčivé plody arónie v akci

Áronii samozřejmě lze užívat nejen preventivně, ale také už v situaci, kdy vás trápí zdravotní potíže. Už jsme zmiňovali, že zpevňuje cévní stěny, ovšem rovněž mírní zánětlivé stavy žaludku a zlepšují trávení. Odborníci arónii doporučují i lidem s ledvinovými kameny, cukrovkou, oslabenými játry, poruchou štítné žlázy a podobně.

 

Zaujalo nás

Každý nemá zahrádku nebo chuť, případně čas áronii pěstovat, pak se však nabízí využít výrobky z prodejen zdravé výživy nebo lékáren. Zkuste například stoprocentní šťávy, sirup nebo sušené plody.

 

Na chuť i pro krásu

Využít prospěšných účinků áronie lze i jinou formou, třeba ve speciálním svařeném vínu. A dámy by mohly podpořit svůj půvab a současně přispět ke zpomalení procesů stárnutí s přírodní kosmetikou. Samozřejmě s výtažky áronie!


Připravila: redakce
Foto: iStock
13. 9. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook