zapomenuté heslo

Hřebíček – koření, které léčí

Hřebíček – koření, které léčí
V kuchyni se bez něj málokdo obejde; hodí se do sladkých pokrmů i mnoha nápojů. A když už ho máte doma, zkuste ho také využít pro své zdraví.

Hřebíček nabízí řadu prospěšných složek, zejména silice, dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, olej a jiné užitečné látky. Působí dezinfekčně a antibakteriálně.

 

Předcházejte potížím

Voňavé koření můžete použít ještě dříve, než vás začne něco trápit. Mimo jiné totiž působí antibakteriálně a doporučuje se i jako prevence zubního kazu a rovněž paradentózy. Hřebíčkovou tinkturu si můžete koupit, nebo si ji doma vyrobit.


Pro vlastní výrobu potřebujete 10 g hřebíčku a polovinu tyčinky skořice, vše naložte do 0,5 litru minimálně šedesátiprocentní lihoviny. V uzavřeném stavu odložte na 10 až 14 dnů, následně přeceďte a přelijte do lahvičky s uzávěrem. Nic nezkazíte, když zuby či dásně, případně obojí, budete několikrát denně potírat.

Zvládnete to také

Ještě snazší to budete mít s éterickým hřebíčkovým olejem. Do sklenky s vodou dejte třeba i jednu kapku a rázem si vyrobíte antibakteriální ústní vodu. Nebo do tohoto oleje namočte vatový tampon a jím potírejte bolavou dáseň či zub.

 

Další použití hřebíčku

Hřebíček se může přidávat rovněž do kloktadel a inhalací, protože přispívá k úlevě při problémech s dýchacími cestami. A když z něj připravíte čaj či roztok, lze pak tekutinou potírat špatně se hojící kožní rány. Rovněž se uvádí, že výtažky z tohoto koření se přidají k přípravkům na revma.

 

Koření pro váš půvab

Máte-li rády přírodní prostředky, vyzkoušejte náš další tip – nálev, který prospívá očnímu okolí. Pro něj budete potřebovat 5 hřebíčků, které přelijte přibližně čtvrt litrem vařící vody. Přikryjte a 10 minut nechte luhovat. Do výluhu následně namáčejte vatový tampon a ošetřujte jím okolí očí, a to několikrát denně.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin 2 (Jiří Janča, Josef A. Zentrich), www.eminent.cz
Foto: iStock
4. 11. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook