zapomenuté heslo

Hluchavka: proč nyní sbírat květ

Hluchavka: proč nyní sbírat květ
Prospěje vám dvojnásob – nejprve otestuje vaši trpělivost a pak pomůže vašemu zdraví. Sbírat (nejen) květy hluchavky se tedy vyplatí.

Hluchavce bílé se přezdívá nepravá neboli hluchá kopřiva, díky své vizuální podobnosti se známou pálivou bylinkou (nebo snad plevelem?). Bílé květy lákají hmyz, ale také nás, protože z nich si snadno připravíte čaj, odvar nebo třeba koupel.

Trpělivost hluchavku přináší

Tato bylina roste téměř všude, najdete ji na loukách stejně jako rumištích či na okraji lesů i cest. Kvete právě teď, ale v přírodě ji uvidíte ještě několik měsíců. Až vyrazíte na procházku, vezměte si s sebou větší papírový sáček a natrhejte si několik hrstí květů. Raději více než méně, protože květy hodně sesychají - počítejte s tím, že kdybyste natrhali asi 800 gramů, po usušení vám zůstane cca 100 gramů. Anebo trhejte rovnou celé stvoly a květy si oddělte doma, případně využijte celé stvoly, s lístky i květy. Vršky rostlinek navíc můžete přidat do salátů nebo nádivek.

Dovnitř i ven

Dříve se rostlina používala například k obarvování vlasů, díky žlutému barvivu, jež obsahuje nať. A dnes? Hluchavku si ceníme zejména pro její léčivé účinky. Obsahuje skutečně neskutečné množství užitečných složek, například silice, třísloviny, saponiny, glykosidy, sliz, ale i minerály a vitamíny. Rostlina se užívá vnitřně, ve formě čajů, výluhů či tinktur, i zevně v podobě koupelí a obkladů.

Kdy vám prospěje

Hluchavku můžete používat z více důvodů. Například na její protizánětlivé a zklidňující působení se sází při gynekologických obtížích (nejen v čase menstruace, ale i při zánětech či výtocích). A stejně dobře prospěje i tehdy, když vás trápí močové cesty. Na hluchavce si můžou pochutnat, a to doslova, protože květy jsou sladké, i lidé, které často provází záněty horních cest dýchacích, protože rostlina napomáhá uvolňování hlenů a do jisté míry ulevuje při kašli. Dále podporuje činnost střev, a v důsledku dokáže přispět k lepšímu vyprazdňování.

A zevně? Možná netušíte, že hluchavka se díky adstringentnímu působení osvědčila na mokvající, zanícené, drobnější rány, také uleví při potížích s hemeroidy i vředy. Navíc se řadí do skupiny bylinek působících pozitivně na naše nervy, proto se často používá do čajových směsí na uklidnění a pro dobrý spánek.

Jak ji používat

Variant je více, vnitřně zkuste čaj, kdy do hrnku nasypete 1 – 2 lžičky usušených květů (doporučujeme začínat s menším množstvím), zalijete vroucí vodou a po přibližně 15 minutách scedíte. Anebo si dejte odvar: stejné množství květů krátce povařte, opět nechte čtvrt hodiny luhovat a sceďte. Shodně připravíte i základ na obklad, jen si případně znásobte množství, a na přípravu například sedacích koupelí postupujte, jako kdybyste chtěli uvařit čaj, jen opět ve větším poměru.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
10. 5. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook