Divizna velkokvětá: pomocník při kašli

Divizna velkokvětá: pomocník při kašli
Divizna je někdy nazývána „královská svíce“ nebo „pochodňová květina.“ Její léčebné účinky byly oceňovány už ve starověku, kde se zároveň používala i k barvení látek a vlasů na zlatožlutý odstín.

Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme, syn. densiflorum) je dvouletou bylinou. V prvním roce tvoří širokou růžici velkých plstnatých listů, druhým rokem vyhání i více než dvoumetrovou lodyhu se zářivě žlutými květy, které se otevírají od července do září.
 

Léčivé účinky

Díky obsahu slizů, silic a flavonoidů má divizna největší účinky při léčení:

Při těchto onemocněních uvaříme z květů nálev.
 

Zevně se užívá odvar nebo koupele, a to při potížích:


Podobné účinky jako divizna velkokvětá má i divizna sápovitá.
 

Ostatní využití

Kdy sklízet a jak uchovávat

Rostliny nalezneme na slunných stanovištích, přičemž divizny nejsou vybíravé co se půdy týče. Lze je bez problémů i pěstovat. Sklízíme nejčastěji květy, výjimečně i listy.
Divizny rozkvétají postupně po několik měsíců, každý den se otevře několik květů. Ty už v poledne uvadají, proto je nutné vydat se na sběr už ráno nebo dopoledne. Dalším omezením je počasí – nesbíráme květy vlhké nebo mokré, těsně po dešti. Kalich (zelenou spodní část květu) nesbíráme.

Drogu rychle sušíme ve stínu při teplotě do 50oC. Květy by si měly zachovat svou zlatou barvu a medovou vůni. Diviznu uchováváme v suchu a bez přístupu světla. Vhodné jsou vzduchotěsné nádoby nebo sáčky, při uložení do papíru droga natáhne vlhkost a zhnědne.

 

Autor: www.pestovani.in
Foto: iStock
19. 1. 2018