zapomenuté heslo

Anýz na kašel i trávení

Anýz na kašel i trávení
Mnoho koření používáme v kuchyni natolik běžně, že už příliš nevnímáme jeho další přidanou hodnotu - pozitivní účinky na zdraví. Jak si v tomto směru stojí anýz?

Aromatická bylina anýz (bedrník anýz) má sladce kořeněnou chuť, díky níž se zdá být předurčená pro přípravu sladkostí a likérů. Vypěstovat si ji můžete sami, chce to jen dobře propustnou půdu a slunečné stanoviště; anýz patří do skupiny teplomilných rostlin. K léčivým účelům se využívají plody, které budete sbírat v létě.


Co obsahuje

I tato rostlina obsahuje určité množství bílkovin, cukru, tuku, vlákniny a samozřejmě vody. Ale také minerální látky, například draslík, vápník fosfor a jiné, a rovněž vitamíny (A, řady B, C, kyselinu listovou...). Dále si připomeňme například omega 6 mastné kyseliny, které přispívají k eliminaci kožních problémů, či silice.


Jak vám může prospět

Anýz slibuje širokospektrální působení. Kromě jiného jde o antiseptické účinky, uvolňuje hleny a usnadňuje jejich vykašlávání, čistí dýchací cesty, ulevuje při chřipkách a nachlazení. Výsledný efekt je navíc podpořený antibiotickými vlastnostmi byliny. Výrazná je rovněž jeho pomoc v případě trávicích potíží, protože podporuje vylučování žluči, díky tomu urychluje trávení, dále zvyšuje chuť k jídlu, odstraňuje plynatost a uvolňuje křeče. Pro tyto účely ho lze rovněž kombinovat s fenyklem.


Pro malé i velké

  • Pokud maminky kojí, právě anýz se doporučuje i pro podporu tvorby mateřského mléka.
  • Méně se pak mluví o tom, že anýz dokáže přispět k pročišťování ledvin a močových cest, působí močopudně.
  • Kdo sází na léčivé byliny i v případě pocuchaných nervů, jednou ze složek účinné směsi by měl být právě anýz. Dokáže ulevit i od bolestí břicha nebo hlavy, které souvisí s nervovým systémem.
  • Anýzovou silici můžete rovněž nakapat do aromalampy.
  • Anýzové výtažky se dodnes používají i v přípravcích pro svěží dech.

 

Uvařte si čaj

Anýz se dá užívat ve formě doplňků z takzvané zelené lékárny, jinak doma se často sází na čaje. Příprava je snadná. Plody rozemelte a na 1 šálek použijte 1 až 2 čajové lžičky. Zalijte vroucí vodou, nechte luhovat asi 10 až 15 minut, sceďte a pijte. Nebo použijte odvar (podrcený anýz vařte asi 10 minut). Denně zkonzumujte maximálně tři šálky.

 

Do zásoby

Pokud budete anýz pěstovat na zahrádce, můžete si usušené plody uchovat delší čas. V dobře uzavřené lahvičce, na suchém a tmavém místě, kde není příliš vysoká teplota. Měly by vám vydržet minimálně rok, tedy do další sklizně.


Něco na chuť

V kuchyni se často používá při přípravě sladkostí (včetně kompotů), ale pokud jste si oblíbili exotikou vonící pokrmy, anýz přidejte také do masitých jídel á la Čína nebo Indie. Zajímavou chuť dodá rovněž řepě nebo červenému zelí, nebojte se ho spojit ani s houbami.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
26. 1. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-9078 vloženo: 26. 01. 2016
Nechápu proč se v článcích o bedrníku anýzu dávají fotografie badyánu, což jsou plody badyáníku pravého. Sice se badyánu říká čínský nebo hvězdicový anýz, ale jde úplně o jinou rostlinu než bedrník anýz což je jednoletá rostlinka. Chci vidět jak si paní Marcelka vypěstuje na zahrádce rostlinku badyáníku, což je malinkatý stromeček tak do 18 metrů výšky. Kdo nezná koření a byliny, si pak díky nesprávnému obrázku myslí, že takto vypadají nažky bedrníku anýzu z čeledi miříkovitých.
Energie dne

opice
OPICE - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook