Zánět močového měchýře bychom určitě neměli podceňovat a doufat, že samo odezní. Koledujete si totiž o to, že vaše problémy přejdou do chronického stadia.
Příznaky
Podle webu www.healthline.com prvním signálem, že není něco v pořádku, je časté nucení na močení, pálení a řezání při močení. Obvyklá je i bolest v podbřišku nebo v bedrech. Někdy se může objevit v moči i krev, což už, spolu s horečkou, signalizuje možný zánět ledvin. V takovém případě vyhledejte lékaře, který v první řadě provede vyšetření moči. V laboratoři identifikují bakterie, které zánět způsobily.
První pomoc
Při prvních příznacích těchto urologických problémů je důležité jednat rychle. Web www.webmd.com doporučuje:
- Nejlepší je lehnout si do postele, protože pro úspěšnou léčbu je důležité suché teplo.
- Důležitý je také zvýšený příjem tekutin, které naředí moč a bakterie vypláchnou.
- Vyhněte se ostrým jídlům a kávě.
- Dejte si brusinky, třeba ve formě kompotu do jogurtu. Obsahují totiž vysoké procento látky zvané tanin, která působí antibakteriálně.
- Extrakt z brusinek nepřestaňte užívat ihned po vymizení obtíží. Pokračujte ještě minimálně 2 týdny po jejich odeznění.
Kdy jít k lékaři?
Pokud příznaky zánětu neodezní ani po 36 hodinách klidového režimu a užívání potravinových doplňků, vyhledejte lékaře, který stanoví diagnózu. K lékaři se každopádně vydejte v případě:
- v moči se objeví krev
- máte zvýšenou teplotu
- pokud jste těhotná
- v minulosti se u vás urologické onemocnění již objevilo.
Co je příčinou?
Podle webu www.medicalnewstoday.com ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do pochvy nebo do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů v ústrojí, snížená imunita, přehnaná nebo naopak špatná hygiena, střídání sexuálních partnerů a řada dalších faktorů.
A proč se cystitida týká především žen? Je to díky fyziologii pohlavních orgánů. Močová trubice je totiž se svými přibližně pěti centimetry třikrát kratší než u mužů. Tak se mohou bakterie dostat do měchýře daleko snadněji. Ženy jsou pak nejvíce ohroženy v těhotenství, krátce po porodu a také v období menopauzy.
Připravila: Věra Hájková