Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je vytrvalý modře kvetoucí polokeř. Používá se jako léčivka, koření, ale i jako krásná dekorativní rostlina.
Léčivé účinky
Podle webu www.ncbi.nlm.nih.gov obsahuje yzop mnoho různorodých látek, které pomáhají při léčení nadměrného pocení a návalů horka (např. u žen v klimakteriu), průdušek, močových cest, trávicího ústrojí, horních cest dýchacích, kašle, astmatu, nadýmání, zánětu hrtanu, ran, bodnutí hmyzem, pohmožděnin, ušních a očních infekcí (zevně jako obklad).
Pro léčbu nadměrného pocení je vhodné nálev podávat studený, případně si můžeme pomoci i omýváním potících se míst odvarem z šalvěje. Při kašli a nachlazení yzop smíchejte s jablečníkem.
Podle webu www.webmd.com působí yzop také jako tonikum, stimuluje celý organismus. Proto je vhodný i jako povzbuzující prostředek pro starší osoby.
Používá se ve formě nálevu či odvaru, případně jako sirup nebo víno. Při zánětu hrtanu použijeme nálev ke kloktání. Pozor, yzop není vhodný pro těhotné ženy!
Využití v kuchyni
Yzop je výborné koření k různým druhům masa, zejména ke skopovému, drůbeži a rybám, hodí se ke grilovanému i pečenému masu, nádivkám a paštikám. Můžeme s ním ochutit i polévku. Bývá důležitou součástí kořenicích směsí a některých bylinných likérů.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Sbíráme kvetoucí nať i s listy. Yzop kvete od července do září, sbíráme však spíš jen do konce srpna. Přestože se jedná o rostlinu vytrvalou, vykvétá po zasetí poměrně rychle a navíc přes zimu často vymrzá, proto ji můžeme pěstovat i jako jednoletou nebo si ji vysévat na podzim do truhlíku na parapet. Sesbíranou nať uchováváme zamraženou nebo sušenou.
Připravila: Věra Hájková