zapomenuté heslo

V čem jsou zrádné podzimní alergeny a jak na ně

V čem jsou zrádné podzimní alergeny a jak na ně
I přesto, že je léto nenávratně pryč, stále zůstávají ve vzduchu alergeny útočící ze všech stran. Alergici si tedy bohužel ani na podzim neodpočinou. Co konkrétně během podzimního období dráždí naše dýchací cesty a jak na alergeny vyzrát?

Chladné počasí nahrává roztočům

Začíná topná sezóna a roztoči mají teplo a nevětrané místnosti velmi rádi. Pro alergika nejsou závadní roztoči samotní, ale jejich výměšky, které se po smíchání s prachem dostávají do plic a vyvolávají alergickou reakci. Kromě rýmy tak alergika trápí i kašel a v horším případě dokonce astma.


Chladno a vlhko se líbí plísním

Plísně se raz dva dostanou do našich průdušek, kde vyvolávají alergickou rýmu nebo astma. Číhat mohou venku v přírodě i uvnitř našich obydlí. Při venkovní procházce dráždí plísně ukryté v kupách listí. Doma se zase mohou ukrývat třeba v koupelně nebo v kuchyni, kde se kumuluje hodně páry. Plísním nahrává, když dostatečně nevětráme a v bytě se hromadí vlhkost.


Pozor na podzimní pyly

Pyly patří mezi nejběžnější alergeny vůbec. Alergií na pyly trpí ¾ všech alergiků. Mezi nejzákeřnější podzimní nepřátele patří jednoletá žlutě kvetoucí ambrózie a také pelyněk. Pyl ambrózie může vzduchem uletět stovky kilometrů, a objevit se tak i na místech, kde se původně vůbec nevyskytuje. Kromě ambrózie a pelyňku alergikům škodí i chmel, merlík, kukuřice, šťovík a rákos. Pyl se v ovzduší drží až do pozdního podzimu.


Co pomůže:

 

Návštěva lékaře

Pokud vás trápí alergická rýma, ucpaný nos nebo kašel, návštěvu lékaře neodkládejte. Nikdy není pozdě začít s alergií bojovat. Antihistaminika potlačí alergické reakce a utlumí zánět. Lékař vám také sdělí, jaké alergeny vám nejvíce ubližují.


Udržování čistoty

Stírejte pravidelně prach, dostatečně větrejte a zbavte se všech zbytečných textilií a tzv. lapačů prachu. Také často měňte ložní povlečení a dávejte přednost umělým vláknům.


Správná teplota a vlhkost v bytě

Zbytečně místnosti ve svém domově nepřetápějte. Teplota by se neměla přehoupnout přes 21 °C. Dbejte také na optimální vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. K udržení správné teploty i vlhkosti vzduchu jsou v ideální klimatizace do bytu a domu.

Moderní klimatizační jednotky nejsou účinné pouze v letních vedrech, kdy se potřebujete nutně zchladit. Během celého roku dokážou udržet optimální teplotu i vlhkost, čistí vzduch od pylů a zajistí, že váš byt nebude semeništěm nebezpečných alergenů.


Dobrý spánek

Kvalitní spánek podpoří naši obranyschopnost a dodá nám energii potřebnou k boji se zdravotními neduhy. Nedostatek spánku naopak nabourá ochranný systém, a alergeny pak snáze pronikají do těla, kde nadělají spoustu škod.


Posilování imunity

Jezte každý den ovoce a zeleninu a přijímejte dostatek tekutin. Zdravou stravou do sebe dostanete potřebné množství vitaminů a minerálů. Imunitu podpoří také otužování. Dobrá obranyschopnost snižuje riziko propuknutí alergické reakce.

KP
Foto: Czech klima
 hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

pes
PES - kov


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook