Wellness

Jak upravit bydlení pro seniory

Sbírání lístečků

Každý senior je osobnost, má vlastní postoje k životu, názory, potřeby a zájmy. Někteří jsou stále aktivní, vyšší věk si nepřipouštějí a duchem zůstávají stále mladí. Jiní více řeší problémy spojené se stářím.

Jedno ale mají všichni společné. S narůstajícím věkem se dříve či později musí přizpůsobit fyzickým omezením, které vyšší věk přináší.

Důležitý je sociální kontakt

Soulad fyzické i psychické stránky hraje i v životě seniora obrovskou roli. Základem je vhodné bydlení. Domov, ve kterém se cítí bezpečně a pohodlně. Doma se potřebuje pohybovat samostatně a s jistotou. Pokud totiž žije v domě nebo bytě, který není přizpůsoben jeho potřebám, může se objevit stres. Někdy drobné překážky, jako jsou úzké vstupní dveře, dva schody vedoucí k bytu nebo nevhodně zařízená koupelna může seniora stresovat.

Bezbariérovost je základ

Pro starší lidi je ideální menší byt, který je méně náročný na úklid. Je útulný a nebudí pocit prázdnoty. Důležitá je bezbariérovost, jejímž základem je funkční výtah, absence zbytečných prahů nebo také redukce nábytku s ostrými hranami. Vybavení bytu by mělo zaručovat bezpečnost a pohodlí, posílit soběstačnost a zároveň být estetické

Tipy pro jednotlivé místnosti

V kuchyni by nemělo chybět vhodně sestavené varné centrum. Ačkoli v bytech seniorů jsou dnes často integrovány spotřebiče pro vaření a pečení do jednoho, daleko bezpečnější a pohodlnější je umístit zvlášť varnou desku a zvlášť pečicí či mikrovlnou troubu a umístit je optimálně do výšky 110 až 120 cm. Jedině tak je lze obsluhovat i vsedě. Nenahraditelné místo v kuchyni mají skladovací prostory. Běžné skříňky s dvířky jsou však pro seniory nepraktické, protože jen těžko dosáhnou až do jejich zadních částí. Proto je lepší je nahradit velkoobjemovými zásuvkami.

V koupelně a na toaletě by neměla chybět madla. Vana je lépe přístupná, má-li speciální dvířka, jinak je lépe ji nahradit sprchovým koutem s praktickým sedátkem. Pro ložnici a obývák platí, že nábytek by v nich měl být rozmístěn tak, aby všude byla zachována minimální průchodnost 80 cm. Tak se v nich bude moci pohybovat člověk o holích a v případě nutnosti i na invalidním vozíku. Okenní parapety by měly být v maximální výšce cca 70 cm, protože umožní výhled z okna sedícímu i ležícímu, který si tak díky tomu udrží alespoň oční kontakt s okolím.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Diakonie ČCE
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků