zapomenuté heslo

Připravte se na cestování

Připravte se na cestování
Zákon schválnosti funguje dokonale a nemoc či zdravotní komplikace vás mohou přepadnout právě ve chvíli, kdy se vám to hodí nejmíň. Třeba na dovolené. Co vás vlastně nejčastěji na cestách může potkat a jak se můžete chránit?

Bolest hlavy


Nepříjemné bolesti hlavy či krční páteře nás někdy dokážou pěkně potrápit. Co je příčinou? Může to být nadměrné psychické napětí nebo únava, která je s cestováním spojena. I když se na dovolenou těšíte, cesta sama o sobě může být pro vaše tělo vyčerpávající. Hlava vás může začít bolet také kvůli jednostrannému zatížení svalů v oblasti šíje či páteře. Když cestujete někam daleko, snažte se pravidelně protáhnout tělo, projít se a narovnat záda. Po celou dobu dovolené nezapomínejte pít! V horkých letních dnech byste měli vypít alespoň 3 litry tekutin. Pokud se bolest hlavy přihlásí, dejte si nejprve na čelo a spánky studený obklad. Také se snažte uvolnit ztuhlé šíjové svaly. Zkuste jednoduché cviky: vytahujte a povolujte ramena, kružte jimi a střídavě křižte nad hlavou paže. Vypijte sklenici vody, dost možná vám chybí tekutiny. Jestliže je bolest silná a nepřestává, sáhněte po analgetikách.

Zažívací problémy


Mezi nejčastější zdravotní komplikace, které vás mohou na cestách potkat, patří průjmová onemocnění. Hrozí zejména v zahraničí, v zemích s nižší hygienickou úrovní. Příčinou akutního průjmu bývají nejrůznější infekce vyvolané například bakteriemi salmonely. Abyste se těmto potížím vyhnuli, dodržujte tyto zásady: pijte pouze balenou vodu, nejezte na ulici u stánků s rychlým občerstvením a požívejte pouze tepelně upravená jídla. Konzumujte pouze ovoce a zeleninu, která se dá oloupat. Vyvarujte se také konzumaci zmrzliny, syrových plodů moře či masa. Pokud vás průjem potká, snažte se dodat tělu náhlou ztrátu tekutin a minerálů. Pijte sladké čaje, minerálky, iontové nápoje, ale vhodné jsou i slané polévky. Nejezte tučná jídla. Pro léčbu průjmu můžete využít léky, které na sebe váží toxické látky a plyny ve střevě.

Žloutenka


Nakazit se na dovolenou žloutenkou je snadné. Nejběžnější formou je hepatitida typu A. K přenosu nákazy žloutenkou typu A může dojít v důsledku konzumace nedostatečně uvařeného jídla, syrových mořských plodů či pití kontaminované vody. Příznaky připomínají z počátku chřipku. Člověk trpí zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, svalů a kloubů, ale i nevolností, zvracením a průjmy. K lékaři přivede pacienty až další průběh onemocnění, pro který je typické žluté zabarvení kůže a bělma oka. U onemocnění tímto typem žloutenky je nutná hospitalizace, opakované odběry krve a dlouhodobá rekonvalescence s omezením sportovních a někdy i profesních aktivit. Účinnou ochranou je očkování. Vakcínu je však nutné aplikovat s několikaměsíčním předstihem.

Povrchová zranění


Nejrůznější odřeniny, oděrky a puchýře nás sice neohrožují na životě, ale dovolenou dokážou pěkně znepříjemnit. Přitom přivodit si takovou patálii není žádný problém. Kolikrát stačí vyrazit na delší výlet v neprošlápnutých botách. A spadnout z kola nebo na kolečkových bruslích také nebývá nic ojedinělého. Pro tyto případy si s sebou na cesty preventivně sbalte nejen náplasti, ale také dezinfekční prostředek, kterým vyčistíte případná poranění.

Močové cesty


Bolestivý zánět močových cest bývá následkem prostydnutí „od nohou“. A to se vám může přihodit i v parném létě. Kolikrát stačí, když na sobě necháte uschnout mokré plavky. Další příčinou může být také nízký příjem tekutin. Prvním signálem onemocnění bývá pálení a řezání při močení, bolesti v podbřišku nebo v bedrech. Důležitá je prevence. Snažte se dodržovat pitný režim, při intimní hygieně používejte přípravky s neutrálním pH a udržujte podbřišek v teple. Raději si pořiďte alespoň dvoje plavky a vždy, když vylezete z vody, se převlékněte do suchých. Tyto zásady dodržujte hlavně v případě, že jste se už s infekcí močových cest setkali. Pokud se u vás projeví první příznaky, sáhněte po některém z doplňků stravy s extraktem z brusinek. Brusinky je dobré dát si i ve formě kompotu nebo džusu. Obsahují totiž vysoké procento látky zvané tanin, která působí antibakteriálně. Zvyšte příjem tekutin a vyhněte se ostrým jídlům a kofeinovým nápojům.

Bolavé svaly


Rozhodli jste se strávit dovolenou aktivně? Jestliže není vaše tělo zvyklé na větší fyzickou zátěž, mohly by vás překvapit problémy s namoženými svaly. Ty se ostatně mohou přihlásit třeba i v případě, kdy to přeženete s prací na zahrádce. Jako prevence namožených a ztuhlých svalů dobře působí strečink, tedy důkladné protažení svalstva po fyzickém výkonu. Pokud se bolest druhý den přesto dostaví, dopřejte svalům klid a teplo. Odpusťte si tedy další zátěž. Na bolavé tělo pomáhá také nahřátí v horké vaně, do níž můžete přidat pár kapek zázvorového či skořicového oleje. Účinnou pomocí jsou nejrůznější uvolňující gely s obsahem kostivalu či kaštanu. Seženete je v lékárně nebo drogerii.

Text: Zuzana
Foto: iStock
7. 7. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kůň
KŮŇ - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook