Wellness

Pozor na úrazy při sportu

Sbírání lístečků

Krásné počasí nás láká ven. Pokud patříte mezi milovníky in-line bruslí nebo raději šlápnete do pedálů kola, dejte pozor na své zdraví. Jak ukazují zdravotnické statistiky, s rostoucím počtem vyznavačů těchto sportů roste také počet úrazů, ke kterým při nich dochází.

Hurá na brusle

Kolečkové brusle využívá v Čechách odhadem asi 400 tisíc zejména mladých lidí. Vstříc jim vycházejí i města, která budují nové inline stezky. Kromě počátečných výdajů není bruslení finančně náročný sport. Nevyplatí se ale šetřit na ochranných prostředcích jako je helma a chrániče kolen, loktů a zápěstí. Ty mohou zmírnit následky úrazů, kterých je čím dál tím více. Ukazuje se ale, že až jedna třetina bruslařů ochranné pomůcky nenosí.

„Nejčastějšími úrazy jsou odřeniny dlaní, loktů, kolen nebo obličeje, ale také zlomeniny zápěstí, loktů nebo úrazy hlavy. Právě úrazy hlavy bývají ty nejzávažnější,“ uvádí prof. MUDr. Petr Havránek. Je proto třeba přizpůsobit styl jízdy svým schopnostem a také povrchu, po kterém jedeme. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích je bruslař chodec, takže se musí držet stejných pravidel jako ostatní. Může se pohybovat po chodníku vpravo, na stezce pro chodce i na cyklistické stezce. Na silnici se pak musí držet vlevo, co nejblíže okraji vozovky.

Na kolo jedině s přilbou

Před první jarní vyjížďkou nezapomeňte své kolo zkontrolovat. Vaši bezpečnost na kole zvýší přilba, i když je povinná jen pro cyklisty mladší 18 let. Vhodné je také oblečení s reflexními prvky. Na rozdíl od bruslaře nemá cyklista na chodníku co dělat. A kdybyste se náhodou ocitli na přechodu pro chodce, musíte kolo vést. Ani cyklistům se úrazy nevyhýbají.

Úraz vás může stát i peníze

Úraz při sportu u dospělých s sebou často nese pracovní neschopnost nebo dlouhodobější potíže začlenit se zpět do pracovního života. Takové situace znamenají i dočasný výpadek v příjmech, se kterými je ale každý měsíc počítáno. Ať už jste tedy jen víkendový nebo naopak aktivní sportovec, neměli byste zapomenout na úrazové pojištění. Při sjednávání pojištění si sami zvolíte, jaká rizika má zahrnovat a jaká bude výše pojistné částky pro jednotlivá rizika. Pojišťovny standardně nabízejí krytí určitého okruhu základních rizik. Pokud provozujete nějaký adrenalinový sport, který do nich nespadá, můžete se na něj připojistit.

Co dělat, když se zraníte

Pokud se vám stal úraz při sportu a máte sjednané úrazové pojištění, nahlaste ho pojišťovně. Budete k tomu určitě potřebovat lékařskou zprávu. Úraz můžete nahlásit osobně, přes internet nebo telefonicky. Peníze od pojišťovny potom dostanete většinou po skončení léčení, některé pojišťovny vám ale škody proplatí do několika dní.

Úrazy si dovolenou neberou

I na dovolené se vám může něco přihodit. Pokud nemáte sjednané celoroční úrazové pojištění, které vám platí i v zahraničí, sjednejte si na dovolenou úrazové pojištění v rámci cestovního pojištění. V opačném případě by se vám léčení úrazu v zahraničí mohlo prodražit.


Věděli jste, že:

  • Cyklista jede rychlostí 15 km/hod a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru.
  • Cyklista jede rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: en.wikipedia.org/wiki/Sports_injury, www.wikiskripta.eu/w/Sportovn%C3%AD_%C3%BArazy, BESIP
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků