zapomenuté heslo

Pitný režim a zvýšený cholesterol

Pitný režim a zvýšený cholesterol
Přestože za vyšší hladinu nezdravého cholesterolu může především složení jídelníčku, pomoc nabízí i vhodně zvolené pití. Co byste si měli nalít do sklenek?

Bez cholesterolu by to nešlo, i náš organismus ho potřebuje, důležitý je například pro vytváření buněčné membrány. Obecně rozlišujeme takzvaný LDL neboli špatný cholesterol a HLD neboli ten „hodný“.


Když je ho příliš

Začne-li se hladina špatného cholesterolu zvyšovat, prakticky to znamená, že se více ukládá na stěnách cév a může se objevit problém zvaný ateroskleróza. V první řadě byste měli výrazně pozměnit svůj jídelníček, tedy: omezit nadbytečné množství tuků (zejména v podobě tučných mas a masných výrobků, smažených pokrmů, dále pak sladkosti) a do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vlákninu, celozrnné výrobky, libové maso, zeleninu (kromě česneku a cibule vám bude svědčit například kukuřice), ovoce (především pomeranče a hrušky) a další zdravé potraviny. A současně také myslete i na úpravu svého pitného režimu.
 

Je libo sklenku vína či piva?

Začínáme zvesela – co myslíte, můžete pro zdraví popíjet červené víno? Odpověď zní ano, ale s mírou. Zejména červené víno totiž pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a mírně zvyšovat ten dobrý. Odborníci rovněž udávají, že víno snižuje i krevní srážlivost. Je však třeba najít správnou míru – jedna sklenka denně prospěje. Stejně tak se má za to, že i velice střídmé popíjení piva může obrazně řečeno přinést své ovoce. Opět však zdůrazňujeme, že jde o malé množství.
 

Tipy na nealko

Pokud chcete spojit snižování hladiny zrádného cholesterolu s jarní detoxikační kúrou, vsaďte na šťávu z červené řepy. Prospěšná je rovněž šťáva z jablek, která navíc zvyšuje obranyschopnost organismu a podporuje vitalitu. Léty ověřené je také popíjení zeleného čaje. Proč? Čaj obecně obsahuje polyfenoly – látky, které přispívají k lepšímu zdraví. A v zeleném čaji najdete těchto látek zhruba o třetinu více než v čaji černém.


Co si ještě uvařit

Zkuste čaj z pískavice řecké seno, protože semena této rostliny vážou cholesterol ve střevech. Nebo si připravte nápoj z řepíku lékařského, jenž kromě jiného působí protizánětlivě a dezinfekčně. Zajímavé účinky slibují i mnohé méně obvyklé čaje, jako například takzvaný červený Hannasaki, o kterém se píše jako o nejzdravějším čaji na světě, ozačuje se i jako čaj atomového věku a podobně. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, ale také krevní tlak, čistí krev, podporuje imunitní systém, odbourává tukovou tkáň, eliminuje bolesti (třeba hlavy, při menstruaci) a slibuje i další zdraví prospěšmé účinky.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Co pít, když… (www.nakladatelstvi-stat.cz)
Foto: iStock
13. 2. 2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook