Wellness

Otravný hmyz, děti a jejich dotazy. Co o hmyzu víme

Sbírání lístečků

S nadcházející „hmyzí“ sezonou jistě přibudou i zvídavé otázky vašich ratolestí. Nehledejte odpovědi na netu, našli jsme je za vás.

Proč bolí štípnutí vosy? Jak to ti komáři dělají, že si vždycky najdou místečko, kam bodnout? A nemůže na mě spadnout klíště ze stromu, mami? To jsou patrně běžné otázky, s nimiž se rodiče malých dětí setkávají. Společně s entomoložkou Kateřinou Jůzovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vám nabízíme odpovědi.

Neomylní komáři

Při hledání hostitele se komáři orientují hlavně čichem. Mají k tomu uzpůsobený speciální orgán na tykadlech. Ten slouží k rozpoznávání různých pachů a také k detekci oxidu uhličitého, který děti i dospělí vydechují. Prostě jsme snadným cílem.

A proč nás komáři otravují hlavně večer a v noci? Protože na to už mají dostatek sil. Tento hmyz je malý a vysoké teploty ho vysilují. Musí dobře hospodařit s vodou, aby doslova a do písmene nevyschl. Přes den proto většinou odpočívá a „probouzí se“ až se západem slunce.

Vosa nejde jen na sladké

Vosa bodá z důvodu obrany či útoku. Je to jednoduché: čím více se cítí ohrožená, tím bolestivější je její bodnutí. „Má speciální žihadlo, na které je napojený jedový váček, který obsahuje směs látek působících jako toxiny,“ říká entomoložka. Jedový váček rovněž obsahuje feromon, jímž vosy svého nepřítele „označkují“, aby upozornily další vosy na nebezpečí.

Traduje se, že vosy láká sladké, tudíž byste neměli třeba na zahradě nebo na balkoně nechávat sklenice s oslazenými nápoji nebo jiné dobroty, do nichž se přidává cukr. Je to pravda jen z části, protože vosy se také živí „masem“ – loví jiný hmyz, kterým krmí své larvy. Navíc platí, že je neláká jen jídlo či nápoje, ale i lidský pot, který cítí na desítky metrů.

Klíšťata nepadají ze stromů

Tento mýtus se zdá být dávno vysvětlený, raději si to však zopakujme. „Klíšťata se pohybují nízko nad zemí, kde číhají na své hostitele – tedy na nás a zvěř. Na stromy nelezou,“ připomíná odbornice. Jasně, klíště můžete na svém těle najít třeba i na ramenou nebo za uchem. Ale ne proto, že na vás „spadlo“. Vzpomeňte si, neleželi jste chvíli v trávě? Stejně tak se může stát, že klíště vyšplhá po vašem oblečení třeba až ke krku a až pak se přisaje. Je to zkrátka pěkná potvora. Rovněž nezapomínejte na to, že většina klíšťat je aktivních tehdy, jakmile se vrací teploty nad nulu. Jejich halvní sezona však trvá od března do září.

Jak se vyhnout hmyzu, když nechcete krásný letní čas prosedět v hermeticky uzavřeném prostoru? Zkuste praktický repelent, například Diffusil (varianta pro děti obsahuje výtažky aloe vera a D-Panthenol, což celkově přispívá k ochlazení, hydrataci a hojení). Slouží k odpuzování nejrůznější nezvaných „hostů“, jako jsou komáři, klíšťata nebo muchničky.


Připravila: mar s využitím zdroje DIFFUSIL
Foto:

Diskuze: příspěvků