zapomenuté heslo

Nasycené tuky: nejezme jich více, než je třeba

Nasycené tuky: nejezme jich více, než je třeba
Podle statistik téměř polovina žen a třetina mužů v ČR přijme ve stravě příliš velké množství nasycených mastných kyselin. Co to znamená pro váš organismus a jak to můžete změnit?

Působení nadměrné konzumace nasycených mastných kyselin na naše zdraví se sice často stává předmětem odborné diskuze lékařů, avšak zdá se, že na mnohé z nás to nemá velký vliv. Důvod může být i ten, že odborné názory se veřejnosti nesdělují tak, aby jim lidé snadno porozuměli.


Zapamatujte si

Zkusme si proto připomenout:

  • Nadbytek nasycených mastných kyselin je ve svém důsledku jedním z rizikových faktorů podporujících vznik kardiovaskulárních onemocnění, která jsou u nás nejčastější příčinou úmrtí.
  • Proto raději nahrazujte živočišné tuky při vaření nebo natírání na chleba či pečivo rostlinnými oleji a kvalitními margariny.
  • U potravin s živočišným tukem dávejte přednost těm, které obsahují méně nasycených mastných kyselin, vždycky máte na výběr.
     

Změna v myšlení

„Pro živočišné tuky (s výjimkou těch obsažených v rybách) a některé rostlinné tuky (například kokosový a palmojádrový) je charakteristický vyšší obsah nasycených mastných kyselin, které jsou u nás konzumovány ve velkém nadbytku a přispívají tak ke vzniku mnoha závažných onemocnění," připomíná prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z VŠCHT. Znamená to snad, že bychom měli ze svého jídelníčku bez milosti vyškrtnout maso, mléčné výrobky a další potraviny živočišného původ? Kdepak, dokonce to ani není vhodné. Je však třeba více přemýšlet, které z mnoha surovin dáte přednost.
 

Jednoduché počty

Jak dokládají čísla, rozdíly mezi jednotlivými potravinami jsou skutečně velké. Pro lepší představu vám nabízíme řadu příkladů konkrétních surovin a dále množství, v kolika gramech uvedené suroviny najdete maximální doporučenou denní dávku pro dospělého člověka (což je 20 g nasycených mastných kyselin denně).


Maso
- kuřecí bez kůže: 4500
- krůtí prsní šunka: 4000
- vepřová pečeně: 1500
- vepřová krkovice: 240
- kachní s kůží: 130
- salám: 100

Mléčné výrobky 
- polotučné mléko: 2000
- polotučný jogurt: 1000
- smetanový jogurt: 300
- eidam 20%: 300
- margarin light: 330
- tavený sýr 60%: 100
- smetana 33%: 90
- máslo: 35

Opakování matkou moudrosti

Doporučujeme vám, abyste si výše uvedené údaje ještě jednou přečetli. Dáte nám za pravdu, že nasytit se můžete nejen potravinami s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, ale i těmi, které jich nabízejí málo? Začít s konkrétními změnami není složité, například když si do své oblíbené ranní kávy nalijete místo smetany polotučné mléko, přijmete až 20x méně nasycených mastných kyselin. Zkusíte to také?


Připravila: Marcela
Foto: iStock
23. 10. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook