zapomenuté heslo

Má vaše tělo dostatek hořčíku?

Má vaše tělo dostatek hořčíku?
Až třetina Čechů trpí nedostatkem hořčíku. Vyplynulo to z nedávného výzkumu provedeného Centrem pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Hradci Králové pod vedením renomovaného odborníka na výživu Prof. MUDr. Zdeňka Zadáka, CSc. Výzkumný tým si dal za úkol zmapovat v lidském organismu právě bilanci hořčíku, jakožto jednoho z minerálů nepostradatelných pro správné fungování těla.

Hořčík je pro náš organismus nepostradatelným prvkem. Je důležitý pro získávání energie a všechny reakce, které s přeměnami energie v těle souvisí. Funkce svalů, přenos vzruchu, správné fungování nervové tkáně, tvorba bílkovin nebo třeba reakce důležité pro ochranu těla před toxickými projevy zevního prostředí – na tom všem má hořčík svůj podíl. Bohužel stále více lidí má ve svém těle tohoto minerálu nedostatek. Důvod je jednoduchý. Přijímáme málo hořčíku v potravě. Podíl na tom mají především nešetrné postupy při pěstování plodin (chemická hnojiva snižují schopnost rostlin přijímat hořčík z půdy) a průmyslové zpracování potravy. Roli hraje také skladba našeho jídelníčku. V tom se totiž vyskytuje příliš mnoho potravin bohatých na cukr a tuk. Hořčík je díky tomu vázán ve střevech a nemůže se vstřebávat do krve. Navíc jíme málo syrového ovoce a zeleniny. Nepřítelem hořčíku je také alkohol, káva nebo například antikoncepce.Když je málo hořčíku

Jedním z nejčastějších  symptomů nedostatku hořčíku jsou svalové křeče v nohách. Dalším z průvodních jevů jsou nespavost, únava a zhoršená funkce centrálního nervového systému. Mezi nejzávažnější problémy způsobené nedostatkem hořčíku patří srdeční arytmie, nedostatečné vylučování inzulínu a svalové křeče. Dále se nedostatek hořčíku projevuje bolestmi hlavy, celkovou únavou, neschopností se soustředit, bolestmi a křečemi svalů, zácpou, náchylností ke stresu a mnoha jinými poruchami. Ke zvýšené potřebě a tím i k nutnosti zvýšeného přísunu hořčíku vedou hlavně stresové situace a zvýšená fyzická aktivita, ale zvýšit přísun hořčíku je vhodné také v těhotenství, v období kojení, při oslabení organismu chorobou či zvýšenou teplotou a samozřejmě také po požití většího množství alkoholu.

 

Kde hořčík najdete?

Dopřávejte si především dostatek zelené listové zeleniny, celozrnné výrobky, luštěniny a oříšky. Hořčík najdete i v tmavé čokoládě, i když s tou to radši nepřehánějte. Lépe než z potravy se však hořčík vstřebává z vody, kde je přítomen ve formě iontů a má proto vyšší biodostupnost než hořčík v potravinách. Ideálním zdrojem hořčíku je především minerální voda. Vhodné jsou minerální vody s vyšším obsahem magnesia a nízkým obsahem sodíku.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
2. 3. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

jelen
JELEN - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook