Léčivá moc termálních pramenů

Léčivá moc termálních pramenů
Horká voda je pro spoustu lidí nesmírně příjemnou a vyhledávanou forma relaxace. Vodu si ohříváme od časů objevu ohně a jako hygienický prostředek je nenahraditelná.

Už staří Řekové přikládali značný význam lázeňským domům a to nejen jako místu očisty těla. Stavěli je v každém větším městě a k jejich provozu využívali i termálních pramenů v dané lokalitě. Téměř každý se s oblibou oddává koupeli či sprše, ale klasická pitná voda z kohoutku je ohřívána uměle a neobsahuje minerální látky. Pokud chcete zakusit horkou lázeň skutečně přírodního původu, vypravte se k termálním pramenům.


Kde se bere termální voda a jak vzniká

Termální lázeňství využívá pro svou činnost horkých pramenů o minimální teplotě vody 20 °C. Maximální teplota se pohybuje kolem 60 °C. Tyto prameny vznikají za přispění přírodních procesů. Voda nevyvěrá rovnou na povrch, ale proniká puklinami pod zem skrze zemskou kůru. Jedná se o podobný princip jako u gejzírů, rozdíl je pouze v konečné teplotě vody. Ta se vlivem tektonických změn ohřívá v blízkosti magmatu a následně stoupá zpět na povrch.

U gejzírů je teplota vody vyšší, přeměňuje se částečně na páru a pod tlakem tryská vzhůru. Termální prameny pouze zvolna vyvěrají. Jejich výskyt není omezen jen na suchozemské prostředí, mohou se nacházet i pod mořskou hladinou. Kromě lázeňských procedůr je přírodní horká používaná i jako zdroj geotermální energie. Například na Islandu se jedná o efektivní způsob vytápění.


Výskyt a složení termálních pramenů

Ve střední Evropě jsou na termální prameny bohaté hlavně Maďarsko, Slovensko a také Rakousko. Všechny tyto lokality jsou zaměřeny na lázeňství v podobě relaxace, regenerace a léčby různorodých chorob. V České republice termálních pramenů mnoho není, jednou z vyjímek představují lázně Velké Losiny.

Termální voda díky svému průchodu různými vrstvami zemské kůry bývá obohacena o minerální látky. Nejčastěji se jedná o vápník, hořčík, síru, jód a jejich sloučeniny. Například Thermal Park Vrbov, vyhlášené termální koupaliště pod Vysokými Tatrami, disponuje přírodní, slabě mineralizovanou vodou klasifikovanou jeko hydrogen-uhličitano-síranová, vápenato-hořečnatá, sirná, teplá, hypotonická. Čerpána je zde z hloubky 2000 metrů a dosahuje teploty 59 °C. Některé druhy termálních vod jsou navíc obohaceny o rádium, které v nízké koncentraci také léčí.


Léčba, regenerace, relaxace – vše v jednom

Horké prameny slouží k rekreaci a odpočinku, využívá je řada wellness programů a jsou vyhledávanou turistickou atrakcí. V případě, že jsou obohacené o minerální látky, možnosti jejich využití stoupají. Slouží například k léčbě pooperačních stavů, ale i k odstranění či zmírnění poruch pohybového ústrojí. Voda je všeobecně vhodným terapeutickým prostředkem. Nadnáší, nezatěžuje klouby, uvolňuje napětí svalů a také její masážní účinky jsou nezanedbatelné. Zánětlivá onemocnění kloubů, mimokloubní revmatismus, bolesti páteře a poúrazová rehabilitace jsou stavy nejčastěji léčené pomocí termální vody.

Minerální látky jsou v případě koupelí vstřebávány v první řadě skrze pokožku. Termální voda je proto využívána i pro léčbu kožních problémů. Jedincům, trpícím ekzémy, vyrážkami a chronickými onemocnění kůže uleví, zmírní rozsah či postup onemocnění, ale je vhodné ji vyhledávat opakovaně. Například v Thermal Park Vrbov je voda použitelná jak k léčbě kůže, tak k boji s obezitou, nadváhou, cukrovkou a nemocemi plic. Některé termální lázně se specializují i na gynekologické, kardiovaskulární, nervové a oční problémy. Koupele či inhalace obohacené teplé vody jsou vhodnou podpůrnou léčbou pro dospělé, děti i seniory.

Vliv koupelí v mineralizovaných termálních vodách na zdravotní stav pacientů je vědecky prokázaný. V podstatě se jedná o čistě přírodní doplňkovou léčbu bez vedlejších či nežádoucích účinků. Pokud se rozhodnete pro návštěvu některého z termálních středisek a vyzkoušíte účinky na vlastní kůži, jistě nebudete litovat. 


Připravila: Zuzana
Foto: iStock
9. 6. 2016