zapomenuté heslo

Léčivá moc termálních pramenů

Léčivá moc termálních pramenů
Horká voda je pro spoustu lidí nesmírně příjemnou a vyhledávanou forma relaxace. Vodu si ohříváme od časů objevu ohně a jako hygienický prostředek je nenahraditelná.

Už staří Řekové přikládali značný význam lázeňským domům a to nejen jako místu očisty těla. Stavěli je v každém větším městě a k jejich provozu využívali i termálních pramenů v dané lokalitě. Téměř každý se s oblibou oddává koupeli či sprše, ale klasická pitná voda z kohoutku je ohřívána uměle a neobsahuje minerální látky. Pokud chcete zakusit horkou lázeň skutečně přírodního původu, vypravte se k termálním pramenům.


Kde se bere termální voda a jak vzniká

Termální lázeňství využívá pro svou činnost horkých pramenů o minimální teplotě vody 20 °C. Maximální teplota se pohybuje kolem 60 °C. Tyto prameny vznikají za přispění přírodních procesů. Voda nevyvěrá rovnou na povrch, ale proniká puklinami pod zem skrze zemskou kůru. Jedná se o podobný princip jako u gejzírů, rozdíl je pouze v konečné teplotě vody. Ta se vlivem tektonických změn ohřívá v blízkosti magmatu a následně stoupá zpět na povrch.

U gejzírů je teplota vody vyšší, přeměňuje se částečně na páru a pod tlakem tryská vzhůru. Termální prameny pouze zvolna vyvěrají. Jejich výskyt není omezen jen na suchozemské prostředí, mohou se nacházet i pod mořskou hladinou. Kromě lázeňských procedůr je přírodní horká používaná i jako zdroj geotermální energie. Například na Islandu se jedná o efektivní způsob vytápění.


Výskyt a složení termálních pramenů

Ve střední Evropě jsou na termální prameny bohaté hlavně Maďarsko, Slovensko a také Rakousko. Všechny tyto lokality jsou zaměřeny na lázeňství v podobě relaxace, regenerace a léčby různorodých chorob. V České republice termálních pramenů mnoho není, jednou z vyjímek představují lázně Velké Losiny.

Termální voda díky svému průchodu různými vrstvami zemské kůry bývá obohacena o minerální látky. Nejčastěji se jedná o vápník, hořčík, síru, jód a jejich sloučeniny. Například Thermal Park Vrbov, vyhlášené termální koupaliště pod Vysokými Tatrami, disponuje přírodní, slabě mineralizovanou vodou klasifikovanou jeko hydrogen-uhličitano-síranová, vápenato-hořečnatá, sirná, teplá, hypotonická. Čerpána je zde z hloubky 2000 metrů a dosahuje teploty 59 °C. Některé druhy termálních vod jsou navíc obohaceny o rádium, které v nízké koncentraci také léčí.


Léčba, regenerace, relaxace – vše v jednom

Horké prameny slouží k rekreaci a odpočinku, využívá je řada wellness programů a jsou vyhledávanou turistickou atrakcí. V případě, že jsou obohacené o minerální látky, možnosti jejich využití stoupají. Slouží například k léčbě pooperačních stavů, ale i k odstranění či zmírnění poruch pohybového ústrojí. Voda je všeobecně vhodným terapeutickým prostředkem. Nadnáší, nezatěžuje klouby, uvolňuje napětí svalů a také její masážní účinky jsou nezanedbatelné. Zánětlivá onemocnění kloubů, mimokloubní revmatismus, bolesti páteře a poúrazová rehabilitace jsou stavy nejčastěji léčené pomocí termální vody.

Minerální látky jsou v případě koupelí vstřebávány v první řadě skrze pokožku. Termální voda je proto využívána i pro léčbu kožních problémů. Jedincům, trpícím ekzémy, vyrážkami a chronickými onemocnění kůže uleví, zmírní rozsah či postup onemocnění, ale je vhodné ji vyhledávat opakovaně. Například v Thermal Park Vrbov je voda použitelná jak k léčbě kůže, tak k boji s obezitou, nadváhou, cukrovkou a nemocemi plic. Některé termální lázně se specializují i na gynekologické, kardiovaskulární, nervové a oční problémy. Koupele či inhalace obohacené teplé vody jsou vhodnou podpůrnou léčbou pro dospělé, děti i seniory.

Vliv koupelí v mineralizovaných termálních vodách na zdravotní stav pacientů je vědecky prokázaný. V podstatě se jedná o čistě přírodní doplňkovou léčbu bez vedlejších či nežádoucích účinků. Pokud se rozhodnete pro návštěvu některého z termálních středisek a vyzkoušíte účinky na vlastní kůži, jistě nebudete litovat. 


Připravila: Zuzana
Foto: iStock
25. 6. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook