Když nevíte, kdy přestat jíst

Když nevíte, kdy přestat jíst
Jíte a přitom vůbec nemáte hlad? Příčin přejídání je celá řada. Když je odhalíte, líp se vám proti nim bude bojovat.

Kompenzujete stres

Povinnosti a starosti se vrší jedna přes druhou a máte pocit, že nestíháte vůbec nic. Když přijdete večer domů a konečně máte možnost vydechnout a chvíli si sednout, přesunete se k ledničce a jíte, dokud máte co. Viníkem takové situace je stres, který způsobí, že je vaše tělo v napětí, které potřebujete nějak kompenzovat. Pokud se pořádně nacpete (nejlépe tučným či sladkým jídlem), zvýší se hladina cukru v krvi, což vás uklidní.

 

 

Špatně plánujete

Snídáte v poklusu kávu, oběd zpravidla vynecháte nebo do sebe hodíte bagetu a čas na jídlo máte vlastně až večer, když si uvědomíte, že máte hlad. Pak jíte a nevíte, kdy přestat. Pokud si jídlo do celého dne špatně rozložíte, může váš krevní cukr příliš klesnout, což tělo nelibě nese. Nájezd na ledničku, ze které vyloupíte kde co, včetně sladkostí, vás může přepadnout i tehdy, když chodíte cvičit. Intenzivní zátěží tělo přednostně spaluje cukry, což se pak projeví hladem.

 

 

Nudíte se

Konečně máte chvilku pro sebe a odpočinek. Sedíte u počítače a brouzdáte po internetu, nebo koukáte na oblíbený film a nenapadne vás nic jiného než si chvíle pohody zpestřit ještě „něčím na zub“. Jíte ze setrvačnosti všechno, co máte v dosahu, takže do sebe během krátké chvíle dostanete neuvěřitelné množství kalorií.

 

 

Pijete moc alkoholu

Není žádným tajemstvím, že alkohol má v sobě spoustu kalorií. Pár skleniček tak citelně zvýší váš denní energetický příjem, což se odrazí v kilech navíc. Také podporuje chuť k jídlu, takže k láhvi vína si záhy otevřete pytlík se „zobáním“ nebo si dáte nějakou jinou dobrotu, ačkoli nemáte vůbec hlad.

 

 

Nedokážeme říct ne

Konzumace dobrot a návštěvy příbuzných. Tak by se dala shrnout náplň rodinných oslav. Před vámi leží na stole mísy s dorty, chlebíčky a další dobroty a je těžké takovým svodům odolat a navíc neurazit hostitele. Za celé odpoledne pak sníte tolik jídla, že vám praskají kalhoty a přemíra kalorií se vám pěkně uloží do tukových zásob.

 

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
22. 11. 2017