zapomenuté heslo

Jezdíte rádi na hory?

Jezdíte rádi na hory?
A brázdíte pak lyžařské svahy raději na lyžích nebo na snowboardu? Vám všem si nyní dovolíme připomenout řadu zásad, které byste měli dodržet. V zájmu zdraví - svého i ostatních.

Mezinárodní lyžařská federace vydala desatero rad pro lyžaře a snowboardisty, jak by se měli chovat na sjezdových tratích. A přestože všelijakých pravidel a nařízení máme patrně všichni dost v běžném životě, a na horách si zpravidla chceme odpočinout. Ať už jezdíte na lyžích nebo na snowboardu, vyplatí se je dodržovat.


1. Brát ohled na ostatní

Chovejte se tak, abyste neohrožovali a nepoškozovali někoho jiného. Šermířské hrátky s hůlkami a podobné kratochvíle si na sjezdovce zkrátka musíte odpustit.


2. Zvládnout rychlost a způsob jízdy

Dodržujte dostatečnou vzdálenost od ostatních (na dohled) a to tak, abyste dokázali v případě potřeby včas brzdit. Rychlost a způsob jízdy přizpůsobte svým schopnostem a také terénu, sněhovým a povětrnostním podmínkám i hustotě provozu. Když je horší počasí (mlha) nebo nevidíte do zatáčky, raději zpomalte.

3. Volba jízdní stopy

Pokud přijíždíte zezadu k dalším lyžařům/snowboardistům, musíte zvolit takovou jízdní stopu, abyste je neohrozili. Při jízdě je tedy třeba sledovat, i jak reagují předjíždění – aby vám ve snaze uhnout naopak třeba „neskočili“ do cesty, a vy jste stihli správně zareagovat.

4. Předjíždění

Předjíždět se smí ze shora nebo ze zdola, zprava nebo zleva, ovšem jen s takovou vzdáleností, která ponechává předjížděnému lyžaři/snowboardistovi dostatečný prostor pro všechny jeho pohyby. Při předjíždění sledujte nejen situaci před vámi, ale také po stranách.

5. Vjíždění a rozjíždění

Chcete vjet na sjezdovku? Nebo jste se na chvíli zastavili a znovu se rozjíždíte? Či se hodláte vydat kousek nahoru třeba za kamarádem, který upadl? Ve všech těchto případech si nejdříve zkontrolujte, zda byste tím nemohli někoho ohrozit – podívejte se jak nahoru na svah, tak z něj dolů. Ostatně nejen lyžaři nebo snowboardisté, ale například i skútr vám může neplánovaně zkřížit cestu.

6. Zastavení

Zastavit se jen tak na pokec můžete v kavárně, ne však na sjezdovce. Každý lyžař a snowboardista tedy musí zabránit tomu, aby se v jiných než nouzových situacích (pád, pomoc druhému) zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdovky. Když upadnete, neberte to jako důvod k obveselování okolí, ale snažte se co nejrychleji vstát a uvolnit místo.

7. Výstup a sestup

Pokud musíte stoupat nahoru nebo sestupovat dolů pěšky (když vám třeba při jízdě upadne rukavice a podobně), zásadně používejte okraj sjezdovky. A vždy si dávejte pozor, kdo jede shora.

8. Respektování značek a znamení

Každý lyžař a snowboardista musí dbát na značení a na signalizaci, oboje má svůj smysl. Je to stejné, jako kdybyste byli účastníky silničního provozu – na silnicích také dodržujete daná pravidla.

9. Poskytování pomoci

Při nehodách nasjezdovkách jste povinni poskytnout pomoc tomu, kdo ji potřebuje. Ostatně může se to přihodit každému – třeba zítra oceníte pomoc od druhých zase vy. Pokud si netroufáte na nějaký zásah, hlídejte základní životní funkce a okamžitě kontaktujte záchranáře. Rovněž byste měli místo nehody viditelně označit, například lyžemi zapíchnutými do sněhu křížem.

10. Povinnost prokázat se

Víte, že v případě nehody – ať už jste účastník nebo svědek, jste povinni na vyžádání uvést své osobní údaje? Ujet pryč se nevyplácí.
 

Připravila: Marcela
Foto: iStock
19. 1. 2017
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook