Jak přežít cestu autem k moři

Jak přežít cestu autem k moři
Chystáte se do Chorvatska, Itálie nebo třeba Bulharska autem? Má to své výhody, zejména finanční. Na druhou stranu ale takové cestování představuje dlouhé hodiny za volantem. Jak se dopravit na místo kýžené dovolené a potom zase zpět v pořádku? Držte se několika základních pravidel.

Češi míří nejčastěji do Chorvatska. Dost možní patříte k početné skupině lidí, kteří vyrážejí na cestu večer. Je menší horko, nižší hustota provozu a pokud vezete děti, nemusíte se starat o jejich zábavu. V noci se prostě v autě spí. Abyste však za volantem neusnuli také, je třeba naplánovat zastávky, nebo se střídat v řízení. Mnohem bezpečnější a pohodlnější možností je ale rozdělit cestu na dva dny a v půli cesty někde přenocovat.

Při jakékoli dlouhé cestě je ideální dělat přestávky po zhruba dvou hodinách jízdy. Není to jen kvůli únavě řidiče a s tím spojené ztrátě koncentrace, ale i z důvodů zdravotních.
„Při dlouhém sezení se mohou rozjet bolesti zad a pohybového aparátu, mohou otékat nohy, nebo se zapařuje pokožka,“ uvádí příklady MUDr. Jarmila Vavřinová z Nemocnice Na Homolce. Přestávky je také vhodné využít k menšímu občerstvení, aby řidič ani spolujezdci nezanedbali dodržování pitného režimu.


Jídlo a pití na cestách

V horkém letním počasí by dospělí měli vypít tři litry tekutin denně i více. Doporučuje se pít hlavně pramenitou nebo minerální vodu nebo mírně oslazený ovocný čaj, naopak limonády a nápoje s obsahem kofeinu je lepší si odpustit. Dostatečný přísun vody umožňuje organismu pocení, což je přirozený a efektivní způsob ochlazování.

Před delší cestou a také během cesty je dobré se vyhnout konzumaci těžkých jídel, která usnadňují nástup únavy a pro cestující, jež trpí kinetózou, jsou naprosto nevhodná. Lepší je dopřát si zeleninový salát bez majonézy či jiný lehký pokrm. Není vhodná přemíra sladkostí pro děti, protože si tím mohou překyselit žaludek, což vyvolá nevolnost. „Pokud máte možnost, umístěte potraviny do chladicího boxu nebo tašky, předejdete tak jejich znehodnocení působením vysokých teplot v kufru auta,“ doporučuje doktorka Vavřinová.

Některým lidem znepříjemňuje cestování dopravními prostředky nevolnost, která se odborně nazývá kinetóza. Projevuje se zvracením, závratěmi, bolestí hlavy, omdléváním, nadměrným pocením a obtížným udržováním rovnováhy. V takovém případě je dobré vzít si hodinu před cestou preventivně léky, které nevolnosti z cestování odstraní nebo zmírní. Na trhu je volně dostupný Kinedryl nebo žvýkačky či lízátka proti kinetóze.


Předejít nevolnosti v autě pomůže, když:


S klimatizací zacházejte opatrně

Teploty v interiéru auta mohou v létě vystoupat až na 70°C. I krátký pobyt v těchto podmínkách následně může negativně ovlivnit chování řidiče, dochází k přehřívání a únavě organizmu, a tím ke snižování pozornosti. Proto je dobré vyrazit na cestu klimatizovaným vozem. I to má ale svá rizika. Používání klimatizace v autě je ve vedrech sice příjemné, ovšem vystavuje cestovatele zátěži při střídání teplot. „Rozdíl teplot ve voze a venku by neměl přesáhnout šest stupňů Celsia. Předejdeme tím vysušování sliznic, které pak mohou být náchylnější k infekci a podráždění,“ upozorňuje doktorka Vavřinová.

Nesmí se zapomínat na to, že auto, do kterého praží slunce, je jako skleník. Proto v něm rodiče nesmí nechat čekat děti (zejména u malých dětí nastupuje přehřátí organismu velmi rychle a má mnohem závažnější průběh), ani čtyřnohé přátele, kteří lidi na dovolenou často doprovázejí.

 

Cestovní lékárnička

Samozřejmou součástí prázdninového zavazadla je cestovní lékárnička. Před cestou je vždy důležité překontrolovat expiraci léků a doplnit loňskou lékárničku podle aktuálního zdravotního stavu i podle věku cestovatelů.


Jaké léky by lékárnička měla obsahovat:

(Stačí vždy jeden z uvedených léků v každé skupině, vybírejte podle své vlastní zkušenosti)

 

Důležité jsou


Obecná upozornění:


 

Připravila: Zuzana
Foto: Thinkstock
25. 6. 2014