zapomenuté heslo

Jak předejít jojo efektu

Jak předejít jojo efektu
Dnešní uspěchaná doba nás nutí všechno chtít hned a bez námahy. Ani při hubnutí často nemáme trpělivost, a tak volíme drastické diety, díky kterým rychle zhubneme, aniž bychom museli pravidelně cvičit.

Tímto způsobem však napácháme na svém těle hodně škody. Kromě rozhozeného metabolismu se pak potýkáme i s tzv. jojo efektem.


Jojo efekt je důsledek nezdravého hubnutí, kdy přijdeme o svalovou a tukovou hmotu. Po skončení diety kila zpátky rychle nabereme, ale bohužel už jde jenom o tuk. Naše tělo se tak nachází v horším stavu než před dietou, protože přišlo o důležitou svalovou složku.


Abychom tomuto stavu předešli, je nutné nezakládat hubnutí na nezdravém hladovění, ale začít dbát na pestrou skladbu stravy, jíst pravidelně a střídmě a přitom se hodně hýbat. Na co se konkrétně zaměřit, aby se k nám tuk nevracel jako bumerang? Osobní zkušenost Vám předá předá Petra z kuchyňských studií Gorenje Praha 2.


Pomalu, ale jistě

Důležitou zásadou je postupovat pomalu a systematicky. Jak radí výživová poradkyně, lektorka Jiřina Mačková: „Zdravé hubnutí je zdlouhavý a náročný proces. Pro trvalý výsledek je třeba postupovat pomalu tak, aby si naše tělo zvykalo na zásadní změny ve stravování i pohybu. V opačném případě se dočkáme nežádoucího jojo efektu. Problém nastává při opakovaném nezdařeném pokusu o hubnutí, kdy se naše tělo začíná bránit a maří tak naší snahu o úbytek váhy. Proto je lepší hubnout zdravě 2 až 3 kg za měsíc než rychle shozená kila při jojo efektu nabrat zase zpět.“ Ve stravě tedy postupně umírňujte dávky, v pohybu stačí pro začátek i 5 minut cvičení denně. Až se na to budete cítit, můžete pohybu přidávat.


Pravidelný pohyb

Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit a budete při ní cítit radost a motivaci. V případě, že pro vás bude cvičení trápením, kýžený efekt se nedostaví. Hubnutí totiž velmi souvisí i s naším psychickým naladěním. Pokud vás děsí představa posilování ve fitku, zvolte si zábavnější formu cvičení v podobě tanečních lekcí. Místo pilates, můžete chodit plavat. A pokud nesnášíte běhání, bohatě postačí rychlá chůze třeba s oblíbenou hudbou v uších.
Zejména pokud s pravidelným pohybem začínáte, neklaďte na sebe vysoké nároky. Lepší pár ušlých kilometrů a pár minut cvičení, které vás budou motivovat k dalším výkonům, než přetrpěné hodiny v posilovně, které vás odradí od dalšího cvičení. O vhodnosti cviků právě pro vaše tělo se můžete také poradit s fitness poradcem.


Snídaně

Že se máte vyhýbat hladovění už víte. A začněte hned od rána. Abyste tělo nastartovali a připravili do nového dne, je třeba mu dát energetický základ. Právě snídaně pro vás může být malou radostí, protože v ranních hodinách je vhodné přijmout stravu bohatou na sacharidy, třeba v podobě sladšího ovoce, různých kaší či celozrnného pečiva. Důležité je také snídat v klidu a nespěchat.


Vyvážená strava

Podstatné je jíst pravidelně a hlídat si, zda naše tělo dostává pestrou a vyváženou skladbu živin. Dbát bychom měli na to, abychom měli přísun bílkovin, sacharidů, tuků a také dostatek vitamínů, minerálů, vlákniny. Není potřeba vést si složité tabulky a mít ze stravování stres. Důležité nejíst jednotvárně, sledovat složení produktů a vyhýbat se jídlům s tzv. prázdnými kaloriemi, která nás kromě zasycení nijak neobohatí.


Při hubnutí nejde tolik o výsledek – kolik kilo ve finále shodíte. Hubnutí je proces, je to cesta za vaším zdravějším já. Nesnažte se pravidelné stravování a pohyb obcházet a dietu urychlovat. Když vytrváte, žádný jojo efekt vám nehrozí a odměnou vám bude trvalý pocit, že se cítíte dobře ve svém těle.


Navíc 25. ledna 2020 začíná čínský nový rok. Rok kovové krysy, která nám přináší nové příležitosti, výzvy a zkoušky. Nikomu nebude chybět odhodlání ke zvládnutí osobních cílů. Pokud vyvinete dostatečné úsilí a budete vytrvalí, je velice pravděpodobné, že vás tento rok úspěch nemine.

 

KP
Foto: iStockhodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

liška
LIŠKA - dřevo


DoporučujemePoslední drby

radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...
heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook