zapomenuté heslo

Jak nám prospějí rajčata

Jak nám prospějí rajčata
Jahody jsou bezvadné, melouny nám také svědčí. Stejně dobře si však můžete vychutnat až do posledního zrníčka také sezonu rajčat. Víme proč!

Těžko bychom hledali sympatičtějšího zástupce zeleniny, který se dá s úspěchem pěstovat i na balkoně. Zralé plody jsou však momentálně dostupné za příjemně nízkou cenu, užít si je tedy může každý.

Spor o slovíčka

Uhádnete, kolik se ročně vypěstuje rajčat? Pokud to vezmeme z pohledu celosvětové produkce, dostaneme se na neuvěřitelných asi 125 milionů tun ročně. Mezi největší producenty patří například Čína, Indie a USA, z evropských zemí Itálie a Španělsko. Zajímavé ovšem je, že z botanického hlediska se rajče vnímá spíše jako ovoce, a dodnes se názory na to, zda je zelenina, nebo ne, v různých státech liší. Například Nejvyšší soud Spojených států se rozhodl pro zeleninu, kdežto podle usnesení Evropského parlamentu je rajče ovoce.

Proč jsou zdravá

Rajčata dozrávající na sluníčku chutnají na jedničku, proto je dovoz kvalitních plodů z jižních zemí (až nebudou stačit ty vypěstované u nás) vhodný. Stejně skvostný je i podíl výživových látek. Každý ví, že obsahují řadu vitamínů, například provitamín A, vitamíny řady B, dále C… Z minerálů zmiňme železo nebo draslík. Více než 90 procent objemu tvoří voda, naopak sacharidy a tuky v nich najdete opravdu minimálně. Potěší vás také jejich nízká kalorická hodnota.

Obecně rajčata podporují imunitní systém, chrání organismus před působením volných radikálů, slibují antibakteriální účinky a jiné.

Tomatin a lykopen

Nezralá rajčata určitě nikdo nebude běžně konzumovat. A kdybyste snad chtěli, pak si dejte pozor - zelené plody obsahují tomatin, který může být toxický. Naopak plusy „hýří“ antioxidant lykopen. Ten má podle vědeckých studií pozitivní vliv v prevenci srdečních onemocnění. Jedna z nich uvádí, že muže ve věku 46 až 65 let, kteří přijímají stravu s vysokým obsahem lykopenu, méně ohrožuje mozková mrtvice (riziko se snižuje až o polovinu).

Zasyrova i v kečupech

Milujete rajčata, ale už jste jich tak trochu přejedení? Pak vám třeba přijde k chuti jejich jiná varianta, například kečupy. Na co pozor při nákupu? „Mnoho kečupů má v sobě levné a málo prověřené rajčatové protlaky z Číny, což potom ovlivňuje celkovou chuť,“ upozorňuje Milan Bažík ze společnosti SPAK. A dodává, že v kvalitních kečupech nenajdete konzervanty, barviva ani aromata, protože si vystačí s běžnými kuchyňskými přísadami.

Tip pro příští rok

Chcete-li, zkuste si rajčátka vypěstovat. Do jara máte dost času zvážit, jakou odrůdu zvolíte. Kromě klasiky se nabízejí třeba i rajčata rybízová, melounová nebo třeba hrušková, která se mají zmiňovanému ovoci přibližovat nejen svým tvarem, ale i chutí.

Připravila: red
Foto: archiv SPAK
9. 9. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

opice
OPICE - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook