Jak na mykózu nehtů?

Jak na mykózu nehtů?
Právě v létě častěji navštěvujeme bazény a koupaliště, chodíme naboso a podceňujeme další rizika. Přitom zrádná nehtová plíseň číhá doslova na každém kroku.

Samozřejmě míst, kde se můžete nakazit, je daleko více. Mnohdy stačí málo - pár kožních šupinek, které „utrousí“ infikovaná osoba, a vy je „jen“ přijmete, aniž o tom víte. Což se vám může stát téměř kdekoliv, jen některá prostředí riziku plísní doslova nahrávají, což platí hlavně pro veřejná koupaliště a bazény.

Rychlá nákaza, dlouhá léčba nehtové mykózy

Zatímco onemocnění vzniká poměrně snadno, není zkraje hned vidět, takže vás nic nevaruje. A především – když už se projeví a začnete jej léčit, počítjete s řadou týdnů až měsíců. Někteří postižení udávají, že se potýkali s mykózou nehtů až jeden rok a nezřídka se i vrací. Nehet přitom mění svou barvu na zažloutlou a v horších stavech až ztmavne, rovněž zhrubne, je silnější, a nezřídka se také deformuje.


Přestože mnozí z nás vnímají nehtovou plíseň především jako estetický problém, neměli byste ji podceňovat. Jde o chronické onemocnění, jež u určitých skupin osob (diabetici, lidé s narušeným imunitním systémem a podobně) může způsobit skutečně velké nepříjemnosti.

Jak se vyhnout plísni

Přestože riziko infekce nelze nikdy stoprocentně vyloučit, můžete dodržovat řadu doporučení, jež ho výrazně eliminují. Co tedy dělat?

 

Pomocníci na mykózu z lékáren

Pokud na nehtové mykózy trpíte, tak je důležité preventivně své nehty chránit speciálními prostředky. Skvělý je například Excilor, ideální k dlouhodobé léčbě plísňových onemocnění, navíc pacienti ho velmi dobře snáší,“ uvádí lékař. Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v aplikaci daného přípravku, aby se zabránilo opakovanému návratu nehtové plísně. Preventivně lze používat také zásyp na nohy, který je pomáhá vysušovat, od věci není ani aplikace praktického tea tree olejíčku.

Připravila: Marcela
Foto: Excilor
17. 7. 2018