zapomenuté heslo

Hlídejte si počet skleniček

Hlídejte si počet skleniček
Léto nám právě ukazuje svoji přívětivou tvář. Horko a sucho se však může negativně podepsat na stavu našeho organizmu, zejména pokud jde o nedostatek tekutin. Hlídejte si proto, kolik skleniček vody (nebo jiných vhodných tekutin) denně vypijete!

Dostatečný příjem tekutin bychom měli dodržovat každý den a speciální péči mu věnovat v létě, při větší fyzické i psychické námaze, ale také například v klimatizovaných kancelářích. Rozhodně bychom neměli čekat, až pocítíme žízeň. To už bývá často pozdě, protože pocitem žízně reaguje organizmus na svoji dehydrataci. Pocit žízně navíc s přibývajícím věkem nebo při častém nedodržování pitného režimu postupně vymizí.
 

Kdo je v ohrožení?

Nejvíce jsou nedostatečným příjmem tekutin ohroženi staří lidé a malé děti. Také ženy mívají s pitným režimem problém, protože u nich postupně vymizí pocit žízně. Dostatečně pít začnou například ve chvíli, kdy si na jaře dopřejí populární očistnou kúru z bylinných čajů, a často překvapeně zjišťují, co všechno se v jejich těle zlepšilo. Některé přestane bolet hlava a lépe se soustředí na práci. Dalším se vyčistí a pookřeje pleť nebo ustoupí ekzémy. A to jen díky dostatečnému příjmu tekutin.


Pít se prostě musí!

Nejen v horku, ale každý den. Množství přijatých tekutin by mělo stoupat s teplotou a mělo by odpovídat fyzické i psychické aktivitě, kterou provozujeme. To se týká sportu i práce. Ideální je doplňovat tekutiny plynule během celého dne. Jakákoliv práce je doprovázena výdejem energie, zvýšenou ztrátou tekutin a také minerálních látek. Proto bychom i na ně při doplňování tekutin měli pamatovat.


Co pít?

Důležitá je volba nápoje, protože každý nápoj představuje pro organizsmus nejen příjem tekutin, ale také látek v nich obsažených. Jde především o množství cukrů, nadbytečných minerálů, konzervantů a jiných látek, které musí tělo v případě některých nápojů zpracovat. Vsaďte na čistou vodu, minerálky nebo neslazený bylinkový čaj či ředěné ovocné šťávy.


Protože máme neustále tendenci význam vody podceňovat, nabízíme 8 základních pravidel pitného režimu:

  1. Pijte alespoň 2,5 litru tekutin denně, nejlépe minerální vody Korunní. Vhodné jsou také zelené a bylinné čaje.
  2. Pijte pravidelně v průběhu celého dne.
  3. Nečekejte na žízeň, která je již projevem mírné dehydratace.
  4. Rostoucí teploty a fyzická námaha zvyšují potřebu příjmu tekutin až na pět litrů denně.
  5. Není vhodné pít velké množství chlazených nápojů, které mohou organizmu způsobit teplotní šok. Teplota nápoje v létě nemá být nižší než 10 °C.
  6. Vyhýbejte se sladkým barevným limonádám, které podporují chuť k jídlu a vznik obezity. Je-li potřeba dodat i energii, sáhněte po Korunní s příchutí. Obsahuje invertovaný cukr, který se velmi dobře vstřebává.
  7. Omezte tekutiny s kofeinem. Jeho vysoké dávky způsobuji podrážděnost, poruchy zažívání, svalový třes, nespavost a bolesti hlavy.
  8. Pocit žízně je u žen nižší než u mužů, proto by měly svůj příjem tekutin kontrolovat.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
8. 8. 2017

 hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook