Wellness

Děti a zimní sporty: na co si dát pozor?

Sbírání lístečků

Nevyšly vám hory na Silvestra a tak je plánujete zkraje roku? Pokud jste se svými dětmi už dlouho nevyrazili na lyže nebo třeba i jen sáňkovat, neškodí připomenout si deset dobrých zásad.

Abyste si s malými i většími dětmi užili při zimních sportech co nejvíce zábavy a vraceli se domů v dobré náladě i kondici, poradili jsme se s MUDr. Hanou Jarošovou, primářkou Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu v Praze, na co byste měli myslet.
 

1. Místo čepice lyžařskou přilbu

Při všech zimních sportech – tedy nejen při lyžování, ale i při sáňkování, snowboardingu, bruslení… – byste měli svým nejmenším chránit hlavu speciální helmou (přilbou). Představuje prevenci otřesu mozku, poranění lebky a nezřídka dokáže i zachránit život.
 

2. Používání chráničů

Dalším automatickým vybavením pro vaše ratolesti by měly být chrániče kolen a loktů při bruslení, které berte jako preventivní opatření nejen zlomenin bérce, předloktí nebo zápěstí, ale i zhmožděnin kloubů a měkkých tkání. Ostatně někdy zhmožděnina bolí více než zlomenina.
 

3. Rukavice patří na ruce

Důsledně dbejte na to, aby vaše děti nosily v zimě rukavice. Opět se bavíme o prevenci a to nejen kvůli prochlazení prstů, ale i před případnými vážnými úrazy rukou při bruslení, lyžování i sáňkování; při přejetí prstíků bruslí může dojít až k jejich amputaci.
 

4. Jaké volit zimní oblečení?

Používejte takové, které děti ochrání před prochlazením i případnými omrzlinami. Speciální oděv z tkanin s membránou odvádí pot a nezpůsobuje promočení spodního prádla. Nezapomeňte, že zpocené spodní prádlo může způsobit prochlazení celého organismu.
 

5. Nejprve do servisu, pak na lyže

Před každou sezónou je nutné seřídit dětem lyžařské vázání v odborném servisu. Vám to možná ani tak nepřijde, protože ho vidíte denně, ale jak potomek roste, mění se jeho výška i hmotnost.
 

6. Kvalita především

Kvalitní sportovní vybavení pro všechny druhy zimních sportů zvyšuje nejen příjemné zážitky, ale i bezpečnost dětí při provozování těchto pohybových aktivit. Nedoporučuje se příliš šetřit na kvalitě vybavení, ostatně možná jste už sami zjistili, že i v bazaru lze pořídit starší, zato kvalitní vybavení.
 

7. Hlídejte je

Na horách byste vy i děti měli dodržovat pravidla bezpečného lyžování na sjezdovkách, což v případě malých dětí znamená mít je stále na dohled (samozřejmě pokud dítko nedáte do lyžařské školičky). Rodiče by měli instruovat své potomky a vést je osobním příkladem k bezpečnému chování na svazích. Ale to by mělo platit při všech zimních sportech.
 

8. Omezte rizika

Velké nebezpečí úrazů hrozí dětem například při používání lyžařských vleků (nastupování, vystupování, podjíždění vleků). Při jízdě na lyžích nebo snowboardech zase nelze vyloučit úraz blízko chránící sítě nebo v okolí sloupů a stromů. Myslete na to dříve, než se něco stane.
 

9. Krémy

Zimní sluníčko je zrádné a svítí, i když ho téměř nevidíte. Natírejte svým potomkům obličej a rovněž rty speciálními ochrannými přípravky.
 

10. Žízni dejte vale

Dodržování pitného režimu (dostatek teplých tekutin) chrání organismus před vyčerpáním a prochladnutím při delším pobytu venku. Dětský organismus obsahuje větší procento vody, proto jsou vaši potomci náchylnější k poruchám vzniklým většími ztrátami tekutin pocením nebo vylučování kůží volných částí těla (hlava, ruce).
 

Připravila: Marcela
Foto: iStock
24. 1. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků