zapomenuté heslo

Co dělat, když je doma příliš vedro

Co dělat, když je doma příliš vedro
Také máte občas pocit, že si z nás počasí obrazně řečeno střílí? Nezbývá než se s tím smířit. Pokud chceme „přežít“ vedra nejen venku, ale i v interiéru, je třeba se tomu přizpůsobit.

Z dlouhodobého hlediska nikomu nesvědčí přílišné teplo, natož dusno, každý se chce nějak zchladit. Což platí jak pro dobu, kterou trávíte na pracovišti, tak i poté, když dorazíte domů.

Ohrožené skupiny

Připomeňme si, že letní parna nejvíce zasahují malé děti, starší osoby a lidi se zdravotními problémy, jako jsou nadváha a nemoci kardiovaskulárního systému. Nejhůře působí na pak na ty, kteří žijí ve větších městech, kde se současně zhoršuje i smogová situace.

Interiérový ideál

Optimální situace nastane tehdy, je-li teplota vzduchu v místnosti asi 20 °C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až 60 procent. Pro sražení teploty se nezřídka používá klimatizace, jenže pak vlhkost vzduchu v místnosti klesá pod 40 procent, v krajních případech ještě níže.

„Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. Vlivem nadměrné perspirace dochází v suchém vzduchu k únavě, fyzické skleslosti, ztrátě výkonnosti a zvýšenému pocitu žízně,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.

Trpí průdušky i oči

Optimální obsah vlhkosti ve vzduchu je však zásadní nejen pro dýchací cesty, ale také pro váš zrak. „Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka,“ připomíná MUDr. Eva Jerhotová, oční lékařka kliniky DuoVize. V zimním období ho může mít na svědomí ústřední vytápění, v létě přesušený vzduch v místnosti.

Pokud vás navíc trápí například astma či jiné chronické onemocnění dýchacích cest, vyplatí se pomoc v podobě zvlhčovače vzduchu. Například zvlhčovač AM10 jemnou mlhu vydesinfikuje UV zářením, než ji pustí do místnosti. Jako jediný zvlhčovač se chlubí oceněním asthma & allergy friendly od asociace Allergy Standards Limited Skin Health Alliance, vhodný je tedy pro astmatiky i lidi trpící alergiemi.

Voda, voda, voda

Jak se ještě chránit? Zvýšeným příjmem vody. Pak nedojde k dehydrataci a zároveň se zchladíte (tělo má dostatek vody, která je z něj vylučována dechem, potem, močí a tím vás zbavuje přebytečného tepla). A když vám přestane chutnat? Nehledejte nic nového a spolehněte se na osvědčenou citronovou šťávu, domácí okurkovou nebo třeba mátovou limonádu.

V neposlední řadě dořešte instalaci interiérového a exteriérového stínění. Vyplatí se vám po celý rok. V horkých dnech se díky němu o několik stupňů sníží teplota v místnosti, v zimě zase stínění sníží vaše účty za topení.


Připravila: red
Foto: Dyson
14. 7. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook