zapomenuté heslo

Chleba a pečivo opředené mýty

Chleba a pečivo opředené mýty
Také si myslíte, že tmavé pečivo je zdravější, celozrnné produkty budou zásadně dietnější a že bílá mouka slepuje střeva? Tyto a další mýty kolují kolem chleba a pečiva už pěkně dlouho, pojďme si je proto blíže vysvětlit.

Každý z nás se jistě snaží stravovat tak, aby si nejen pochutnal, ale aby současně prospěl svému zdraví. Zařadit do svého jídelníčku můžete i chleba či pečivo, zásadní je „správná míra“ neboli množství. Ovšem co si budeme nalhávat – když už si dáte rohlík či krajíc chleba, určitě chcete, aby byl co nejvíc měkký. A musí být vždy tmavý nebo celozrnný? Zkusili jsme tyto a jiné polopravdy a mýty uvést na správnou míru, s pomocí odborníků z Fóra zdravé výživy. Tady je výsledek!


Mýtus: Čerstvý rovná se měkký

Pravda: Kůrka čerstvého chleba by měla být tvrdá a není na škodu, když je na povrchu dokonce i trochu rozpraskaná. Upřímně – čerstvý chleba se ne vždy dá pěkně zmáčknout, jak ho zpravidla testujeme v obchodech. Podstatné ale je, aby byl dobře propečený, protože pak si zachová nejen aroma, ale také menší pravděpodobnost, že bude plesnivět.

A pokud si myslíte, že chleba zůstane déle měkký, když ho uložíte o chladničky, jste na omylu. Nežádoucí procesy spojené s vysycháním chleba probíhají nejintenzivněji právě při teplotě 0 až 10 °C. Co je tedy optimální? Skladovat chleba při teplotě 20 až 25 ºC, zabalený do čisté utěrky a uložený tak, aby mohl „dýchat“.


Mýtus: Tmavé pečivo je lepší než světlé

Pravda: Odpovíme jinak - z pohledu výživy je výhodnější konzumace celozrnných produktů, které představují lepší zdroj vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Co je fakt? Celozrnné pečivo bývá tmavší, ovšem neplatí, že každé tmavší pečivo je automaticky celozrnné. Třeba zrovna to, které si kupujete, mohlo získat tmavší barvu obarvením nebo pražením obilovin, z nichž bylo vyrobené.

Na co ještě pozor? Vícezrnné není synonymem pro celozrnné. Vícezrnné a speciální pečivo může mít určitý podíl celozrnných obilovin, ale pokud jich neobsahuje alespoň 80 procent, jako celozrnné se označovat nesmí.


Mýtus: Celozrnné pečivo je dietnější

Pravda: Celozrnné pečivo obsahuje více vlákniny, proto je vhodnější v rámci zásad správné životosprávy. Ale pozor - jeho energetická hodnota se shoduje s běžným pečivem, a v některých případech může být dokonce i vyšší. Celozrnné pečivo je nutričně hodnotnější, a také hůře stravitelné.


Mýtus: Pečivo přispívá k nadváze

Pravda: Tloustnete, pokud je váš energetický příjem vyšší, než výdej. Jistě, nepopíráme, že zejména bílé pečivo nabízí snadno dostupnou energii, která - pokud není využitá – se ukládá v podobě tuku. Ale svalovat vinu jen na pečivo by nebylo fér. Jak to máte s ostatními potravinami?


Mýtus: Bílá mouka slepuje střeva

Pravda: Bílá mouka nenabízí takové plusy jako mouka celozrnná a obsahuje i málo vlákniny, ve srovnání s produkty z tmavé celozrnné mouky, to je fakt. Nicméně platí – ani bílá mouka, ani výrobky z ní střeva neslepují. Na co tedy pozor? U lidí s dispozicí k celiakii se při konzumaci bílé mouky zvyšuje riziko vzniku celiakie vzhledem k vysoké koncentraci lepku. Podobně u pacientů s dispozicí k alergii na gluten či jinou bílkovinu pšenice je vznik této alergie více pravděpodobný u bílé mouky, než u tmavých celozrnných.


Připravila: Marcela
Foto: sxc
18. 10. 2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook