zapomenuté heslo

Americké brusinky

Americké brusinky
Cranberries, americké brusinky, jsou velké zhruba jako olivy a i u nás jsou k dostání v době sezony čerstvé, nebo celoročně sušené. Proč byste je měli konzumovat?

Nejprve malé srovnání: americké brusinky pocházejí ze Spojených států amerických a Kanady a v nabídce jsou čerstvé, hluboko zmražené, jako šťáva, omáčky nebo želé nebo v podobě přísady v pekárenských a mlékárenských výrobcích, sladkostech a chuťovkách. Kdežto lesní brusinky mají domov v Asii a Evropě, jejich plody velikostí připomínají hrášek, a pokud si je neutrhnete z keříku, nabízejí se zpravidla konzervované.


Kdy nám prospívají?

Už před 300 lety užívali Indiáni bobule amerických brusinek k hojení ran a zmírňování bolestí. Dnes jsou známé hlavně díky tomu, že obsahují látky, které zabraňují bakteriím usazovat se na sliznici. Díky tomu se bakterie vyplavují močí a brání tak například vzniku zánětu močového měchýře nebo ledvin (každodenním pitím brusinové šťávy nebo konzumací plodů se snižuje riziko zánětu močového měchýře až o polovinu).

Cranberries posilují dásně, zpevňují stěny žaludeční sliznice, posilují srdce a díky vysokému obsahu antioxidantů bojují proti předčasnému stárnutí. Bioaktivní látky ochraňují buňky před volnými radikály způsobujícími nejen stárnutí, ale i cukrovku, aterosklerózu nebo revmatická onemocnění.


Srovnejte si

Čerstvé americké brusinky jsou v obchodech k dostání zhruba od října do prosince, 100 g má 46 kcal/193 kJ energie, kdežto sušené brusinky nabízejí 308 kcal/1290 kJ energie, koupit si je však můžete po celý rok. Čerstvé Cranberries se v kuchyni používají například na omáčky k drůbeži, zvěřině a zelenině, k dezertům a sýrům, v lednici je lze skladovat až tři měsíce v zeleninovém boxu chladničky. Pokud byste si chtěli vytvořit zásoby, brusinky zamrazte: při –18 °C vydrží nejméně jeden rok. A sušené? Hodí se jako rychlá svačina, používají se do müsli, jogurtu nebo v ovocném salátu a v mnoha receptech nahradí čerstvé Cranberries. Sušené brusinky můžete doma uchovat minimálně rok, a to v provzdušněném uzavřeném obalu v suchu při teplotě nejvýše do 18 °C.

Připravila: Marcela
Zdroj: www.cranberries-usa.cz
Foto: Cranberry Marketing Committee
9. 11. 2017hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook