Velikonoce a vajíčka k sobě neodmyslitelně patří. Pro někoho jsou superpotravinou, jiní možná podlehli informacím o jejich neblahém vlivu na naše zdraví. Jaké vitamíny vajíčka obsahují, co ovlivňuje barvu žloutku a kolik denně si jich můžete bez obav dopřát?
Cholesterol
Ještě před 20 lety se vyšší konzumace vajec nedoporučovala kvůli vysokému obsahu cholesterolu. „Jenže vejce kromě něj obsahují i látky, které jeho účinky zmírňují. Bez obav si tedy můžete dopřát jedno celé vejce denně,“ říká výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová.
Vaječné bílky
„Vaječné bílky obsahují přibližně 90 % vody a 10 % kvalitních bílkovin. Navíc obsahují minimum tuku a energie. Jejich konzumace je tedy vhodnou volbou pro ty, kteří se snaží hubnout,“ dodává Monika Rychlovská Tělupilová.
Barva žloutku
Barva žloutku vypovídá o obsahu karotenů ve stravě slepice. Proto je možné, že krásně žluté žloutky mají díky barvivům přidaným do krmiva.
Vitamíny
Podle webu www.healthline.com jsou vejce zdrojem plnohodnotných bílkovin i vitamínů A, A1, B1, B2, B3 a B6 a obsahují železo, zinek, fosfor a měď.
Bílá či hnědá skořápka
Kvalitu vejce opravdu neovlivňuje barva skořápky. Rozdíl může být pouze v pevnější skořápce, kterou mají vajíčka hnědá.
A jak vejce připravit?
Vejce se dají připravit na několik způsobů. Je lepší voda horká nebo studená? Je nutné přidat ocet? A kolik minut je vlastně akorát? Recept na pravdu nemáme, ale tipů a triků, jak na to, rozhodně ano.
Naměkko za 4 minuty
Ideální je vařit vejce pokojové teploty (při teplotním šoku se bílek snadněji přilepí ke skořápce) a vkládat je do vroucí vody. Vejce naměkko jsou nejlépe stravitelná.
Nahniličko za 6-7 minut
Typický je pro ně polotekutý žloutek. Skořápku udržíte pohromadě přidáním 3 lžic octa a 2 lžic soli do vody. Po 6-7 minutách je podrobte okamžité studené vodní lázni.
Natvrdo za 9 minut
Za 9 minut jsou vajíčka dokonale uvařená, nikoliv nepřevařená. Vejce natvrdo jsou nejhůře stravitelná, ale můžete je bez obav skladovat v lednici.
Připravila: Věra Hájková