Medicína

Unaveným očím pomůže gymnastika i správná výživa

Sbírání lístečků

Průměrný Čech stráví před nejrůznějšími obrazovkami téměř osm hodin denně. Část času je práce, zbytek zábava. Poměr se různí. Ale výsledek je stejný. Zrak dostává na frak. Nejčastějšími signály, že oči toho mají dost, je rozmazané či zamlžené vidění, neschopnost zaostřit či suchost. Ve chvíli, kdy některý z těchto příznaků pocítíte, byste měli zbystřit.

Pokud totiž budete výše zmíněné symptomy ignorovat, mohou vést k nepohodlí a bolestem. A to nejen očí. Mohou se objevit problémy s krkem či nepříjemný tlak ve spáncích. Necháte-li to zajít ještě dál, může se vám časem zhoršit zrak.

Problémy, kam se podíváte

Vždy se říká, že nejlepší ochranou je prevence. Jenže v tomto případě je to trochu kámen úrazu, protože v současnosti největší zátěž pro oči představují moderní technologie. Tedy počítač, na kterém pracujete či hrajete hry a mobil, do kterého zíráte mnohdy až příliš často. Jednostranné zaostření na displeje, odlesky a potenciálně škodlivé modré světlo, které přístroje vyzařují, mohou poškodit vaše oči. Na rozdíl od známějšího UV záření totiž toto světlo oční rohovka nezachytí a proniká hluboko do oka, kde může poškodit fotoreceptory na sítnici. Ty potom postupně odumírají, a to nevratně. Některé studie naznačují, že právě vysoké dávky modrého světla mohou přispívat k rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace. Jenže co s tím, když nikdo nechce ze svého života telefon a počítač eliminovat? Jak tedy předcházet poškození a předčasnému stárnutí očí?

První pomoc pro namáhané oči

Digitální únava očí neboli syndrom počítačového vidění se projevuje únavou očí, bolestí hlavy, rozmazaným viděním a neschopností rychle zaostřovat. První pomocí mohou být oční kapky, které jsou běžně dostupné v lékárnách, a oční gymnastika. Tu byste měli provádět několikrát denně. Obojí sice funguje rychle a od potíží na chvilku uleví, ale příčinu neřeší. Problém se tak opět brzy vrátí. O zrak je potřeba pečovat dlouhodobě.

Osm rychlých cviků pro unavené oči

  • 10x zamrkejte
  • 10x podívejte se nahoru a dolů
  • 10x podívejte se doprava a doleva
  • 10x zadívejte se doprava nahoru a po úhlopříčce sjeďte očima vlevo dolů
  • 10x obrácená uhlopříčka – začněte vlevo nahoře uhýbejte očima doprava dolů
  • 10x zakružte očima doleva
  • 10x zakružte očima doprava
  • 10x zamrkejte

Správná výživa udrží oči v kondici

Naturevia OptiVizin Blue
Naturevia OptiVizin Blue

Tím hlavním, co můžete pro své oči udělat, je, že jim dodáte správnou výživu. V tom vám pomůže doplněk stravy Naturevia OptiVizin Blue, který obsahuje pořádnou porci luteinu, zeaxantinu, omega3 a zinku s vitaminem A. Právě lutein a zeaxantin vytváří makulární pigment, který působí jako vnitřní ochranné sluneční brýle a přirozený filtr modrého světla, jež zachytává[DK1]  ještě předtím, než zasáhne sítnici. Jenže tělo si tyto látky neumí samo vyrobit. Další zádrhely pak jsou stoupající věk a vliv vnějšího prostředí. To vše dohromady vede k zeslabování vrstvy makulárního pigmentu, zvýšenému odumírání očních buněk a slábnutí zraku. Chcete-li tento proces zvrátit, musíte svým očím vše potřebné dodat. Sáhnete-li po přípravku Naturevia OptiVizin Blue, tak vám postačí jedna kapsle denně. Látky, které obsahuje, vám pomohou zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

Zrak je nejdůležitější smysl

Člověk přijímá zhruba 80 % všech informací z okolí pomocí zraku. Ať už jde o barvy, tvary či světlo. Zrak je také klíčový pro orientaci v prostoru. Takže byste měli udělat vše pro to, aby tento váš smysl zůstal co nejdéle v patřičné kondici. Myslete na to a zbytečně oči nepřetěžujte. Před monitorem seďte jen po nezbytnou dobu a dělejte si pravidelně přestávky (ideálně každých 20 minut). Pokud vyrazíte za slunečného dne ven, nasaďte si sluneční brýle a nezapomeňte podpořit i ty vnitřní, protože ty jsou mnohem důležitější!

Komerční prezentace

Zdroj informací: Naturevia
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL