Pálení žáhy (pyróza) je častý a obvyklý jev. Denně postihuje řadu lidí, především těch, kteří jsou citliví na překyselení žaludku.
Pálení žáhy (pyróza) je častý a obvyklý jev. Denně postihuje řadu lidí, především těch, kteří jsou citliví na překyselení žaludku.
Pálení žáhy vzniká v důsledku refluxní choroby žaludku. Dochází přitom ke zpětnému návratu natrávené potravy z žaludku do jícnu. Pálení žáhy je spojeno s pálivě nepříjemnou bolest v oblasti jícnu a je to vlastně poloviční zvracení. Potrava se sice nedostává dávením ven z úst, ale jen na půl cesty.
Pokud je pyróza krátkodobou záležitostí, většinou se s ní organismus vyrovná sám, bez léků a vnější pomoci. Pro většinu lidí platí, že úprava stravy a návyků rychle odstraní příčiny pálení žáhy a potrava pak prochází trávicím traktem tak, jak má. Dlouhodobé dráždění citlivé sliznice jícnu však může vést k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu a nežádoucím změnám.
Jak si pomoci?
Pokud se dostaví pálení žáhy, doporučuje se zaujmout polohu ve stoje nebo vsedě. Není vhodné lehat si, předklánět se, což napomáhat tak vracení obsahu žaludku do jícnu.
Někdy postačí se napít vody, jindy je třeba sáhnout po nějakém přípravku, který dokáže neutralizovat kyselost. Říká se jim antacida. Podobný účinek může přinést i jedlá soda, rozpuštěná v troše vody. Toto platí především pro ty, kteří se s pálením žáhy setkávají občasně nebo výjimečně.
The Simpsons Vyprošťovák® Antacidum je novinkou z hravé kolekce. Na obalu má známého jedlíka a požitkáře Homéra, poznáte ho tedy snadno. Vyprošťovák působí rychle a spolehlivě díky osvědčenému složení. Účinná kombinace hořčíku a vápníku šetrně snižuje kyselost žaludku a podporuje normální trávení. Má formu žvýkacích tablet s jemnou příchutí, takže se příjemně užívá.
Vyprošťovák neobsahuje lepek a je určený také těhotným a kojícím ženám. Cena balení je 69 Kč.
Více informací najdete na www.vitar.cz.
Připravila: Katka
Foto: VItar
19. 8. 2014