Komu by se nechtělo udržet si mladistvý úsměv i v pokročilém věku? Ženy kvůli udržení svého půvabu uléhají pod skalpely plastických chirurgů, nakupují noční a denní krémy, do úmoru dřou v posilovnách. Stejnou péči si přitom zaslouží i zuby a dásně.
Co tedy můžete udělat pro své zuby dříve, než vás okolnosti donutí investovat do nákladných zubních náhrad? Dostatečně včas vsadit na prevenci. Na co se zaměřit vám poradí MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA.
Omezte kontakt svých zubů s cukrem, působícím zubní kazy, a rovněž s kyselými potravinami, zodpovědnými za erozi skloviny a ztrátu vápníku. Ovocné šťávy nebo nápoje s bublinkami pijte brčkem.
Vyhněte se větší konzumaci jídla a pití, které mohou zabarvovat zuby (například káva nebo červené víno).
Přestaňte kouřit. Kouř z cigaret obsahuje toxické látky. Nikotin jednak zabarvuje zuby, ale zvyšuje pravděpodobnost nemocí zubů a dásní, a to dokonce i při dobré péči o ústní dutinu.
Jezte vyváženou stravu: ovoce nebo zeleninu byste si měli dopřát pětkrát denně, protože antioxidanty, které jsou v nich obsažené, hrají zásadní roli v udržování dobrého zdravotního stavu dásní.
Zdravé dásně pomáhají udržovat i zdraví zubů: díky správným postupům čištění zubů a díky používání správné zubní pasty si zachováte zuby i dásně v dobré kondici.
Choďte na pravidelné kontroly k zubnímu lékaři. Také se s ním nezapomeňte poradit o lécích, které právě užíváte, protože některé z nich mohou mít na zdravotní stav vašich zubů a dásní negativní vliv.
Prevence je zásadní
K základním pravidlům prevence onemocnění ústní dutiny patří následující:
- čištění zubů pastou s fluoridy, které pomáhají chránit chrup před kazem (ráno i večer)
- používání mezizubních kartáčků a dentálních nití (mechanicky čistí povrch zubů nedostupných pro zubní kartáček)
- používání antibakteriální ústní vody (pečují o povrchy sliznic a zároveň odstraňují z povrchu zubů zbytky zubního plaku po mechanickém čištění)
Připravila: Věra Hájková