Wellness

Psychosomatika: psychická a fyzická stránka našeho zdraví spolu souvisí

Sbírání lístečků

Cítíte se unavení, bez energie a málo výkonní? Bolí vás často hlava? A což teprve páteř, na tu si stěžujeme téměř všichni. Protože fyzická a psychická stránka našeho zdraví spolu souvisí, zkuste se spolu s námi nejprve zamyslet, co byste měli ve svém životě změnit. Tím vším se zabývá psychosomatika.

Dlouhodobý stres v práci nebo doma, věčné konflikty, vlastní nespokojenost a někdy i pocit, že nejsme tak dobří, jak bychom měli být – to vše může po čase vést k nejrůznějším zdravotním obtížím. U některých pacientů, jež absolvují kvůli svým obtížím řadu vyšetření, není odhalená příčina. Pak je dobré zkusit hledat její původ v psychice.

Bolavá záda a klouby

Tělesná bolest je z pohledu psychosomatiky odpovědí na problémy s psychikou. Ač to není nikde vidět, i déletrvající negativní emoce se můžou projevit třeba v podobě bolestí páteře, někdy i kloubů. V tomto případě je pak škoda, když je řešíte užíváním analgetik nebo nesteroidních antirevmatik. Mnohem lepší je začít něco dělat sám se sebou. Zkuste to třeba s rehabilitačním cvičením. Například metoda Infinity odbourává stres, podporuje proudění energií a krom jiného příznivě působí na naši duševní stránku. „Pomocí tohoto cvičení stabilizujete tělo, uvolníte svalové a vazivové tkáně a také snížíte nebo zcela odstraníte bolest pohybového aparátu,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová. z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Příliš velká únava

Občas se to stává každému – připadáte si nevýkonní, unavení, jste skleslí, že nezvládáte to, co dříve. Krátkodobá únava je běžná, pokud však trvá delší čas, musíte ji řešit. Možná jste na sebe jen zbytečně nároční, a je třeba někde „ubrat“.

V případě závažnějších a dlouhodobých potíží doporučuji vyšetření u imunologa, nebude také od věci absolvovat schůzku s psychologem nebo psychiatrem. Pokud máte mírnější příznaky, zkuste praktikovat jednoduché cvičení,“ doporučuje lékařka. A dodává, jak na to: „zastavte se, nebo ještě lépe posaďte se, uklidněte se a několikrát se důkladně nadechněte. Hlídejte si, abyste dýchali opravdu zhluboka a přitom si uvědomujte, kudy proudí vzduch. Vaše ramena by měla zůstat na stejném místě, nezvedejte je. Jen při výdechu může hrudník klesnout dolů.“

Zase ta hlava

Absolvovali jste řadu odborných vyšetření kvůli chronické bolesti hlavy, a žádné nic neprokázalo? Pak se zamyslete sami nad sebou: neprožíváte dlouhodobou úzkost, například o zdraví svých nejbližších? Nežijete už řadu měsíců v napětí, kterého se nedokážete zbavit? Podle webu fyzioklinika.cz dlouhodobý stres se může zobrazit právě ve fyzické rovině, například v oblasti krční páteře, kde vzniká vyšší napětí svalů a vazivových tkání. Což postupně vede k nesprávné práci páteře nebo k tvorbě blokád, a ty zase můžou být tou pravou příčinou – výsledkem je hlava jako střep.

I v tomto případě platí: uvědomte si, co se vlastně děje, i co můžete změnit. Mnohdy prospěje úprava životního stylu. Najděte si čas jen pro sebe, alespoň jednou týdně se snažte sportovat, dobře vám udělají třeba rychlejší procházky, plánujte si setkání s lidmi, s nimiž se cítíte v bezpečí a klidu, naučte se relaxovat. Obrazně řečeno jde o běh na dlouhou trať, tak to nevzdávejte po prvních neúspěších, snažte se vydržet. A pokud na to sami nestačíte, vyhledejte pomoc psychologa. Není to žádná ostuda, ostatně – jde přece o vaše zdraví, ne?

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nzip.cz/clanek/712-psychosomatika-zakladni-informace, fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/432-psychosomatikaRehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí,
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL