Mnozí z nás před Vánoci pečlivě uklízejí svůj domov, aby byl na svátky jako ze škatulky. Bez ohledu na roční období byste však měli myslet i na své spotřebiče. Jakou péči potřebují lednička, pračka a myčka?
Pravidelná starostlivost o spotřebiče, bez kterých si už asi nedovedeme představit svůj život, se vždycky vyplatí. Průběžná údržba totiž spolkne méně času než „generálka“ jednou za rok, a navíc se díky ní šikovní pomocníci déle udrží v „kondici“.
Co ocení lednička a mrazák
Kromě správného umístění potravin v ledničce byste měli dodržovat také základní pravidla při jejich ukládání. Jedno z nich velí počkat, až uvařené jídlo opravdu vychladne, a teprve pak ho uložit do lednice. Horký pokrm změní teplotu uvnitř spotřebiče. Samozřejmostí je udržování vnitřku ledničky v čistotě (zvnějšku ji také pravidelně otírejte, avšak v tomto případě jde o vizitku hospodyňky, nikoli působení na kvalitu potravin). Někdo pravidelně jednou měsíčně vytírá veškeré poličky a úložné boxy, jiný až tehdy, když se něco ušpiní.
A co potřebuje mrazák? Není-li vybavený automatickou funkcí, odmrazujte ho v momentě, kdy se uvnitř vytvoří vrstva ledu o tloušťce přibližně půl centimetru. Po odstranění ledu mrazák pečlivě vymyjte.
Kdy čistit pračku
Postarat se o pračku není až tak složité. Při praní myslete na to, abyste zbytečně nepřetěžovali buben pračky. Příliš mnoho prádla může snížit výkon praní a účinnost máchání. Rovněž pamatujte na údržbu a pravidelně odstraňujte nečistoty z filtrů na přítoku a odtoku vody. Jednou za několik týdnů perte takzvaně „naprázdno“, abyste pračku pročistili (doporučuje se s pracím prostředkem na bílé prádlo při teplotě 60 ºC). A jak je to s vodním kamenem? Nejsnazší je používat takový prací prostředek, který obsahuje změkčovače vody. A máte po starostech.
Jak mýt myčku nádobí
Ani tyto domácí spotřebiče od vás nechtějí moc péče, aby vám poskytly dobrý servis. Co byste měli dodržovat? Před uložením nádobí do myčky nejprve odstraňte zbytky jídla, ale není důvod ho předmývat. Každý kousek nádobí by měl mít v myčce svoje místo, přičemž stříkací ramena se musí volně otáčet. Velké nádobí by mělo být umístěno ve spodním koši myčky, malé nebo křehké kusy v horním. Příbory vkládejte do koše bez třídění, rukojetí dolů. Roztřiďte je v případě, že má vaše myčka pro ně určený zásobník.
Ve filtru, na stříkacích ramenech, v tryskách a trubkách se postupem času usazuje vodní kámen a mastnota. Proto pravidelně (asi jednou za dva měsíce) používejte přípravek pro čištění, který odstraňuje usazeniny vápna a zbytků potravin. Taková péče vás nestojí moc času a přitom udržíte výkonnost spotřebiče a prodloužíte i jeho životnost.
Připravila: Věra Hájková