Medicína

Precizní medicína jako moderní léčba rakoviny: Nabízí šanci onkologickým pacientům, u nichž selhaly standardní postupy

Sbírání lístečků

Rakovina patří mezi nejzávažnější onemocnění moderní doby. Každoročně je diagnostikováno až 80 tisíc nových případů. Zatímco někteří pacienti úspěšně absolvují chemoterapii, radioterapii nebo chirurgické zákroky a nemoc se jim podaří překonat, jiní na současnou dostupnou léčbu nereagují nebo na ní po určité době reagovat přestanou.

Právě v tuto chvíli přichází ke slovu precizní medicína, která se zaměřuje na poznání biologické podstaty konkrétního nádoru a využívá tuto znalost pro personalizované nastavení onkologické léčby.

Co je precizní medicína

Podle profesora Ondřeje Slabého z Masarykovy univerzity v Brně je důležité si uvědomit, že rakovina není jedno onemocnění, ale spíše soubor různorodých diagnóz. „Dříve byla léčba nastavována podle toho, v jakém orgánu se nádor objevil nebo lépe z buněk jakého orgánu nádor vznikl. Dnes víme, že nádory stejného typu mohou být biologicky velmi odlišné, a proto i různě reagovat na protinádorovou léčbu. Precizní onkologie se proto zaměřuje spíše na genetické a molekulární charakteristiky nádorů, aby umožnila opravdu personalizované nastavení léčby, které je tzv. šité na míru.“ vysvětluje profesor Slabý, který je přednostou Biologického ústavu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a vede Centrum precizní medicíny FN Brno. Jeho výzkumná skupina je zároveň součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny

Příběh pacientky, která dostala druhou šanci

Jednou z pacientek, kterým precizní medicína zachránila život, byla dvaašedesátiletá žena s agresivním nádorem štítné žlázy metastazujícím do plic. Standardní chemoterapie a ozařování sice vedly ke zmenšení nádoru, ale nedokázaly jej zcela odstranit. Lékaři už pacientce doporučovali pouze symptomatickou léčbu. Avšak molekulární analýza jejího nádoru odhalila, že by mohla reagovat na protinádorovou imunoterapii.

Po zahájení léčby došlo k takovému zlepšení, že nádor mohl být kompletně chirurgicky odstraněn. Plicní metastáza zmizela a pacientka je dále sledována jako vyléčená. Tento případ ukazuje, že precizní medicína může přinést významné zlepšení kvality života i tam, kde se zdálo, že všechny léčebné možnosti selhaly.

Jak funguje rozhodování o léčbě?

Precizní medicína však není vhodná pro každého pacienta. O zařazení do programu rozhoduje molekulárně-onkologická indikační komise (tzv. molekulární tumor board), která posuzuje mimo jiné pravděpodobnost pozitivního nálezu u daného typu nádoru a také celkový zdravotní stav pacienta, a tedy jestli by ještě byl schopen zvládnout další léčbu. U některých typů nádorů, například nádorů plic, prsu, tlustého střeva nebo žlučových cest, má precizní medicína dobrou šanci uspět.

Naopak třeba u nádorů mozku nebo sarkomů je pravděpodobnost nižší. Cílem je vybrat pacienty, kteří budou mít reálnou šanci mít z precizní onkologie nějaký prospěch. Pokud je pacient geneticky vyšetřen, stejná komise následně posuzuje výsledky genetických vyšetření nádoru a diskutuje nastavení další léčby pro daného pacienta.

Budoucnost precizní medicíny

Vědecký výzkum v oblasti precizní medicíny pokračuje s cílem nalézt nové biomarkery a metody léčby. Na rozvoj této oblasti se zaměřují mimo jiné některé vědecké skupiny z Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Precizní medicína představuje budoucnost onkologické léčby a nabízí naději pacientům, kteří by jinak měli jen malé šance na úspěšnou léčbu.

Připravila: Zuzana Heralová

Zdroj informací: Národní ústav pro výzkum rakoviny, konzultace s prof. RNDr. Ondřejem Slabým, Ph.D.
Zdroj fotografií: NÚVR/Markéta Tlustá
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL