Medicína

Prašné prostředí: plicím vadí miniaturní částice i plyny

Sbírání lístečků

Dýchat zdravý vzduch by chtěl jistě každý, ale nežijeme ve sterilním prostředí. Pak je zřejmé, že se do dýchacího ústrojí můžou dostat částečky, jež našim plicím rozhodně nesvědčí. Co pomůže?

Běžně se pohybujeme v prostředích, kde ve vzduchu poletuje mnoho miniaturních částeček; někdy a někde jich je ale přece jen více. Stačí si připomenout aktuální roční období a přítomnost pylů. Nebo některé domácí práce, při nichž se víří prach. Či třeba manželovu dílnu.

Vidět nejsou, ale existují

Částice je velmi malá část hmoty, která nemusí být ve vzduchu vidět, přesto se dostane dýcháním do plic (a ty nejmenší až do plicních sklípků). Nebezpečné nejsou pouzej částice, ale také plyny.

Částice, které vdechneme do plic, představují dva druhy rizik. Za prvé – plíce se danou částicí mechanicky zanesou. Druhý problém představuje složení částic – tedy v jaké míře jejich chemické a fyzikální vlastnosti vyvolají reakci v okolní plicní tkáni,“ upozorňuje MUDr. Beatrica Dlouhá.

Různá velikost částic

Podle cs.wikipedia.org se částice měří v mikronech (1 mikron = 0,001 milimetru); čím menší, tím hůře pro vaše zdraví. Například půl tisíciny mikronu velké jsou viry. Stejně nebezpečné, byť větší jsou částice z tabákového kouře či bakterie, a zde opět platí, že se nedají lidským okem zpozorovat. Vidět naopak můžete třeba částice cementového prachu, mouky, pylu a polétavého prachu. Astmatici by mohli vyprávět, jak jim vadí nadměrné vdechování polétavého prachu, avšak ten může přispět i ke zhoršení či vůbec vzniku dalších chorob souvisejících s dýcháním.

Jak si stojí profese

Podle Statistické ročenky Ústavu zdravotnických informací jsou nemoci dýchacích cest v České republice příčinou až třetiny všech případů pracovní neschopnosti. Nejvíce samozřejmě vadí, když lidé přicházejí do kontaktu s miniaturními částicemi ve vzduchu denně. Ohrožení se týká například lakýrníků, karosářů, obráběčů kovů, farmaceutiků, truhlářů, slévačů, chemiků nebo lidí pracujících s odpady.

Prevence

Pokud pracujete v prašném prostředí, tak pokud je to možné, dostatečně větrejte. Pomohou i respirátory a ochranné brýle.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.wikiskripta.eu/w/Zne%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD_ovzdu%C5%A1%C3%AD, www.khsova.cz/obcanum/detail/540, cs.wikipedia.org/wiki/Pevn%C3%A9_%C4%8D%C3%A1stice, Ústavu zdravotnických informací
Zdroj fotografií: stefamerpik on freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků