Medicína

Onemocnění srdce: myslete na prevenci a buďte aktivní

Sbírání lístečků

V porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie má Česká republika vysokou úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění, ale i nemoci srdce. Kardiologové proto připomínají lidem, aby mysleli nejenom na zdravý životní styl, ale nepodceňovali ani preventivní vyšetření nejdůležitějšího svalu.

Každý z nás slyšel o tom, jak je pro naše zdraví důležitý správný životní styl. Ten si ale obvykle lidé spojují spíše se zdravou stravou a zapomínají, že ve hře je mnohem více faktorů. Vadí kouření, stres a nedostatek fyzických aktivit. „Dospělý člověk by se měl alespoň 150 minut týdně věnovat aerobní fyzické aktivitě. Víme, že polovina lidí to nedělá,“ uvedl přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. Aleš Linhart.

Jaký druh pohybu je vhodný?

Podle profesora Linharta je vhodným druhem pohybu chůze, která je ideální i pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním. Aktivita, kterou zvládne téměř každý. A každý si také může upravovat své individuální cíle. „Často doporučovaných 10 000 kroků může být zejména pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním nedosažitelná meta, s kolegou MUDr. Hugem jsme se společně před lety dopracovali k doporučení 6 000 kroků za den. Pro koho je chůze neatraktivní, může např. zkusit nordic walking, který, je-li provozován správně, s sebou nese další benefity,“ uvedl pro web Obesity-news profesor Linhart s tím, že lidé by neměli zapomínat ani na preventivní prohlídky u praktických lékařů.

Vrozená srdeční onemocnění

Většina kardiovaskulárních onemocnění je výsledkem nezdravého životního stylu. Existuje ale také část srdečních chorob, jež jsou vrozené a lidé o nich nemají dlouhá léta třeba vůbec ani tušení. „Riziko u vrozených srdečních vad je v tom, že se mohou projevit i neočekávaně, například u aktivních sportovců nebo u lidí, kteří se cítí zcela zdrávi. Proto je nutné na srdce myslet například při pravidelných preventivních prohlídkách,“ podotkl prof. Miloš Táborský, přednosta I. interní kliniky – kardiologické, LF UP a FN Olomouc.

A dodává, že mezi vrozené nemoci srdce ně patří například hypertrofická kardiomyopatie, kterou trpí přibližně 1 z 500 lidí. Jde o chorobu projevující se zbytněním srdeční svaloviny. Nejčastěji v oblasti mezikomorové přepážky, tedy v části srdce mezi levou a pravou komorou. Většina lidí s touto nemocí nepociťuje dlouhou dobu žádné potíže, u některých pacientů se náhle objevují závažné symptomy způsobené nejčastěji arytmiemi.

K lepšímu povědomí o tom, že srdce potřebují pozornost, se rozhodl přispět také houslový virtuóz MgA. Pavel Šporcl. „Život umělce je v mnoha ohledech hektický. S postupujícím věkem vnímám, že je potřeba věnovat větší pozornost tomu, abych nevypadl z rytmu nejen při hraní. Proto mi dává smysl upozorňovat na rizika výskytu srdečních vad a připomínat lidem, že mají myslet na svá srdce,“ míní populární houslista.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. Aleš Linhart, přednosta I. interní kliniky – kardiologické, LF UP a FN Olomouc prof. Miloš Táborský
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků