zapomenuté heslo

Vitamíny proti bolestem zad

Vitamíny proti bolestem zad
Bolesti zad trápí čas od času snad každého z nás. Důvody jejich vzniku jsou různé, ale jen zhruba z jedné čtvrtiny je bolest způsobena opravdovým problémem či onemocněním páteře. Většinou se jedná o uskřípnutí a zánětlivé onemocnění. Prevence v podobě zdravého životního stylu je ideální, ale pokud nás již záda bolí, zkuste tělu ulevit nejen léky proti bolesti a vhodnými cviky. Podle odborníků dobře fungují i vitaminy. Jsou totiž schopny zvýšit účinky analgetik, a tím snížit délku jejich užívání.

Neuroložka MUDr. Lenka Hronzová má několik dobrých rad: „Zásadní je optimalizovat svůj životní styl, tedy upravit váhu i pracovní zátěž. Pozor si musí dát pacienti na prochladnutí, průvan a při potížích jsou vhodné teplé zábaly páteře. Zároveň ale velmi nedoporučuji koupání v horké vodě.“ Cvičením se dá bolesti zad nejen předcházet, ale rovněž ji i přímo řešit. Záleží, v jaké fázi se člověk nachází. „Neexistuje žádný univerzální návod, s každým pacientem je třeba pracovat individuálně,“ doplňuje neuroložka a zároveň dodává: „Ale abych byla alespoň trošku inspirativní, pro aktivní pacienty doporučím nyní oblíbenou metodu cvičení dle McKenzieho a stále hodnotné cvičení dle paní Mojžíšové či Dornovu metodu.“ Velmi oblíbená jsou pro záda také protahovací a posilovací cvičení, například pilates nebo jóga.


Vitamíny, které uleví bolesti zad:

 

Vitamín B1

Plní ochranou funkci před zánětem nervu a je ideální pro jejich léčbu. Zabezpečuje energii pro centrální nervovou soustavu a udržuje svaly v činnosti. Navíc má analgetický účinek, je vhodný po operacích, při bolestech zubů, zad či pásovém oparu. Jeho nedostatek se může projevit nechutenstvím, podrážděností a nedostatkem energie. Vitamín B1 se ve stravě vyskytuje ve formě thiaminu, který je rozpustný ve vodě. Pro tělo je ale lépe stravitelný unikátní benfotiamin rozpustný v tucích.

Vitamín B6

Je důležitý pro správné fungování enzymů v našem těle. Jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost, záněty periferních nervů a nespavost. Typickým příznakem jeho nedostatku jsou prasklé koutky a škubání či křeče ve svalech na končetinách.

Vitamín B12

Je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a kostní dřeně. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu a reguluje metabolismus tuků, cukrů i bílkovin. Zlepšuje pozornost a paměť. Jeho nedostatek způsobuje poruchy nervové soustavy, které provází mravenčení v končetinách, problémy a bolesti při chůzi. Také zhoršení paměti a řeči.


Správná kombinace těchto vitamínů má analgetický účinek a dokáží tak zmírnit bolest zad. Navíc mají schopnost zesílit účinek léků na bolest a zkrátit tak dobu jejich užívání a snížit tak jejich nežádoucí vedlejší účinky. To dokázala např. studie, která zkoumala účinky spojení diklofenaku a vitamínů B v léčbě pacientů s akutním lumbo – ischialgickým syndromem.

Vitamíny skupiny B rovněž pomáhají při regeneraci periferních nervů. „Vyhřezlá ploténka může tlačit na nervový kořen. Způsobí jeho otok, zánět a následně i bolest a poruchu funkce nervového kořene. Ta se projeví poruchou cítivosti, někdy i poruchou pohybu. Dochází také k poruše jeho výživy - tu mohou příznivě ovlivnit právě vitamíny skupiny B, které podporují regeneraci utlačeného nervu,“ doporučuje neuroložka.

Benfotiamin v léku

Ideální trojkombinaci těchto vitamínů obsahuje léčivý přípravek Milgamma N., kde je vitamín B1 obsažen v mimořádné formě již zmiňovaného benfotiaminu. Použití tohoto přípravku je tedy vhodné u těch případů bolestí zad, kdy dochází k šíření bolestí z oblasti páteře do končetin, případně trupu nebo břicha - tedy vždy, když je postižen nerv. Příčinou takových potíží nemusí být vždy nutně výhřez ploténky, ale také artróza páteře nebo svalové potíže v oblasti páteře. V každém případě byste při přetrvávajících potížích měli vyhledat pomoc odborníka.
 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
18.4. 2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

opice
OPICE - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook