zapomenuté heslo

Těhotenství a zánět slepého střeva: jak jdou dohromady?

Těhotenství a zánět slepého střeva: jak jdou dohromady?
Budoucí maminky se zpravidla mnohdy obávají potenciálních zdravotních komplikací, které ale ani nemusí souviset právě s jejich požehnaným stavem. Platí to i v případě zánětu slepého střeva?

O této problematice jsme hovořili s MUDr. Ferdinandem Polákem, náměstkem pro zdravotní péči MZ ČR.


Jak často se u těhotných diagnostikuje zánět slepého střeva?

Naštěstí se jedná o poměrně vzácné situace. Těhotenství nijak nezvyšuje riziko zánětu slepého střeva.
 

Ve kterém trimestru je to nejnebezpečnější?

V případě akutního zánětu slepého střeva je vždy žádoucí rychlé řešení. Operace sama o sobě není z technického hlediska nijak složitá a riziko z anestézie i ze samotné operace je pro těhotnou určitě mnohem menší, než riziko z případných komplikací, které by mohly vzniknout při ponechání zaníceného apendixu v těle. Pak by hrozil i zánět pobřišnice nebo dokonce celková sepse (lidově řečeno otrava krve). A to už by mohlo jít i o život.

Pokud jde o typ anestézie, tak bych asi volil spíše šetrnou celkovou anestézii. Jedná se totiž o poměrně krátký výkon. Někdy navíc prováděný laparoskopicky, přičemž u laparoskopie není samostatná epidurální anestézie vhodná.


Nemůže operační výkon ohrozit dítě?

Jedná se o rutinní, chirurgicky většinou nekomplikovaný výkon a ani léky podávané při anestézii dítě v děloze nijak neohrozí. Samozřejmě vždy je dobré lékaře o svém těhotenství před zahájením výkonu informovat.
 

Jak vypadá péče po operaci?

Pooperační péče se nijak výrazně neliší od pooperační péče u jiného pacienta po stejné operaci. Jen je potřeba pečlivěji kontrolovat hojení rány, protože břišní stěna je ve větším tahu. Dále je třeba hlavně v časném pooperačním období sledovat krevní obraz a především parametry srážení krve, protože to se v těhotenství mění. Většinou je nutná důslednější prevence tromboembolické nemoci.
 

A co když žena ztratí při operaci hodně krve?

Při operaci slepého střeva by krevní ztráta měla být minimální, tudíž nevyžadující podání krevní transfúze. Ta by přicházelo v úvahu spíše až u závažných komplikací, ke kterým však při včasném stanovení diagnózy a rychlém operačním řešení dochází zcela raritně.
 

Má na průběh operace a případné pooperační komplikace vliv Rh faktor dítěte?

Problém by mohl nastat v případě, kdyby byla matka Rh negativní a dítě Rh pozitivní, a to většinou jen při druhém či dalším těhotenství. Matka by totiž tvořila protilátky proti svému dítěti. Ale reálně k tomu u nás nedochází, protože tato problematika je velmi dobře sledovaná rutinním vyšetřováním Rh kompatibility (shodnosti) matky a dítěte a v případě potřeby řešená podáváním imunoglobulinu anti-D ženě po porodu.


Připravila: redakce
Foto: iStock
15. 2. 2021
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook