zapomenuté heslo

Syndrom náhlého úmrtí kojence: lze se bránit?

Syndrom náhlého úmrtí kojence: lze se bránit?
Přestože se na příchod miminka všichni pečlivě připravují, není pak v lidských silách bdít nad ním ve dne v noci. Na co byste si měli dát pozor, co je dobré vědět a co vám pomůže?

Statistiky hovoří jasně: neočekávané úmrtí bez zjevných příčin jinak zdravých miminek (SIDS) do jednoho roku věku představuje v ČR kolem 25 dětí ročně. „Nejčastější věk, ve kterém dochází k úmrtí na SIDS, je mezi 2. až 5. měsícem,“ říká Doc. MUDr. Hana Houšťková, CSc., přednostka pediatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK Thomayerovy nemocnice v Praze.

Co se dá ovlivnit?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců ovlivňuje genetika a životní styl. Genetice nezabráníte; pokud už se ve vaší rodině SIDS vyskytl, nelze vyloučit, že se objeví znovu. To však neznamená, že neexistují další faktory, které naopak ovlivnit můžete. Budoucí maminky by neměly kouřit, požívat alkohol ani drogy, důležitá je správná výživa v těhotenství, a prenatální péče vůbec. K výčtu dalších rizik patří i nedostatek kyslíku před narozením dítěte a jiné faktory.

Maličkosti s velkým důsledkem

Mnohé pediatrické společnosti také doporučují jednoduchá opatření, která by měla pomoci proti SIDS. Co to prakticky znamená? Miminko byste měli dávat do postýlky na zádíčka, ale předem mu v místnosti vyvětrejte a dbejte na dodržování vhodné teploty pokoje. Protože děťátko potřebuje prostor, není dobré ho ukládat k vám, do manželské postele. Co je samozřejmost? Pevná podložka v dětské postýlce. A než miminko uložíte do postýlky, vyndejte z ní hračky, nadýchané polštářky a vůbec jakékoliv volné textilie.

Kdo pohlídá dech děťátka?

Abyste měli klidnější spaní, vyplatí se uvažovat o pořízení monitoru dechu. „Dříve pomáhaly babičky i další členové rodiny, ale nyní jsou babičky často ještě v pracovním procesu, a proto zejména při vyšším počtu dětí je zátěž matek značná, i když zase mají jiné úlevy. Jako pediatr vidím výhodu monitoru dechu pro vytížené, často i přetížené matky, kdy monitor je jakousi výpomocí,“ uvádí lékařka. Třeba vás zaujme český monitor dechu Nanny, který má velkou snímací desku pro správné zobrazení spací plochy a poplachový signál uslyšíte i přes zeď.

Když už se něco stane

Vždycky je dobré připravit se předem, proto si pečlivě prostudujte návod na kříšení dítěte, kterými je každý dobrý monitor dechu vybavený. „Někdy se uvádí, že k nezvratným změnám mozku dochází již za 3 až 4 minuty, jindy jsou popsány případy, kdy dítě po 20 minutách i déle je vzkříšeno a nemá neurologické následky,“ uzavírá lékařka téma SIDS.


Připravila: Marcela
Foto: archiv
3. 9. 2013
 hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook