Pryč s metličkami

Pryč s metličkami
Tenoučké fialové žilky, které připomínají pavučinku, trápí každou druhou ženu. Ačkoli je většina z nás vnímá spíše jako estetický problém, jde o něco mnohem závažnějšího.

„Metličky“ nás upozorňují na to, že naše žilní stěny ztrácí svojí elasticitu a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti. Co s tím? Nemávejte rukou, že stejně nenosíte minisukni a problém začněte řešit!


O co jde?

Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Ale pozor, mohou se objevit klidně i v obličeji. Mají podobu drobných žilek průměru 1 – 1,5mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. Přestože se jedná o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod.


Proč vznikají?

Odborníci uvádějí, že výskyt metliček je až z 80% podmíněn geneticky. Na jejich vzniku se ale podílí také náš životní styl. Dejte si tedy pozor na klasické nešvary jako je kouření, nadváha, nedostatek pohybu či sedavé zaměstnání. Vznik metliček mohou ovlivnit také stavy hormonální nerovnováhy (především v těhotenství) nebo užívání hormonální antikoncepce s estrogeny. To ostatně potvrzuje také primář MUDr. Ota Schütz z pražské Žilní kliniky: „Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny“.


Pozor na sluníčko!

Podle MUDr. Schütze metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější. Absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit. Prevencí dalšího zhoršování a rozšiřování metliček je pak radikální řešení.


Jak odstranit metličky

Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby a je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jaký způsob se u konkrétního případu rozhodne. V každém případě nás nejprve čeká důkladné vyšetření cévního systému - nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Tak, aby lékař mohl odhalit pravou příčinu problému a zároveň zvolit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami.


Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru

 


Pokud vás trápí metličky a toužíte mít krásné nohy do léta, pak s léčbou rozhodně neotálejte. Počítejte s tím, že po sklerotizaci a laserové léčbě není vhodné ošetřená místa vystavovat na slunci následných 6 týdnů.

Připravila: Zuzana
Foto: Žilní klinika
25. 1. 2016