zapomenuté heslo

Projekt Zdravé plíce už odstartoval

Projekt Zdravé plíce už odstartoval
O své zdraví se musíme v první řadě starat sami. Usnadnit nám to pomáhají různé prospěšné projekty, mezi něž aktuálně patří i Zdravé plíce, který se zaměřuje na prevenci rakoviny plic.

Smyslem Zdravých plic je přinést informace, a těch nikdy není dost. Je dobré vědět, jak vypadají prvotní příznaky rakoviny plic i jak se toto onemocnění léčí. Aby si všichni ti, kteří se potýkají s určitými problémy, dokázali lépe představit, co vše to obnáší a neodkládali návštěvu specialisty.
 

Proč zrovna plíce?

Možná víte, že rakovina plic je velice zákeřná a každý den, který nemocní (ne)ztratí, může sehrát velkou roli. „Rakovina plic je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění, které má velmi špatnou prognózu, je-li diagnostikováno v pozdním stádiu, v době, kdy je v těle pacienta rozvinuta. Při záchytu v časných stádiích nemoci je přitom prognóza na pětileté přežití pacienta o více než 50 procent vyšší,“ uvádí Tomáš Kruber, výkonný ředitel Onkomajáku.
 

Varovné příznaky

S jakými prvotními příznaky by se měli lidé obrátit na lékaře? „Je velmi vhodné věnovat pozornost kašli trvajícímu déle než 6 týdnů, změněnému charakteru kašle u kuřáků a vykašlávání krve,“ uvádí MUDr. Jiří Votruba, primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN v Praze.

A jaká základní vyšetření pak pacienta čekají? „Dnes se snažíme pacienty s neakutními plicními nemocemi vyšetřovat ambulantně. Vzhledem ke komplexnosti problematiky není možné vyjmenovat vyšetření, která je u takových pacientů nutno provést. Prakticky vždy je to ale vyšetření funkční (spirometrii), zobrazovací (RTG hrudníku, či CT) a v některých případech endoskopie (bronchoskopie),“ upřesňuje lékař.
 

Kdy a kam vyrazit

Součástí projektu jsou obří, třímetrové nafukovací plíce, díky nimž si snáze představíte, jak vypadají ty skutečné. A můžete si to porovnat, protože k vidění budou i plíce zasažené nádorem. Současně bude na každé zástavce přítomen odborník, který odpoví na dotazy veřejnosti.

Projekt Zdravé plíce nedávno odstartoval a postupně se s ním máte možnost seznámit v řadě měst, například:

  • 17. 5. v Prostějově,
  • 24. a 25. 5. v Brně,
  • 26. 5. v Rakovníku (v Rakoně),
  • 31. 5. na Praze 8,
  • 17. 6 ve Vsetíně.

Další termíny a podrobnější informace o místě setkání a aktuální inforamce najdete na webu: www www.onkomajak.cz a www.80procent.cz. Celkem Zdravé plíce plánují 35 zastávek, příležitostí tedy bude dost. Parterem projektu je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.


Připravila: Marcela
Foto: archiv Zdravé plíce
15. 4. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

koza
KOZA - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook