zapomenuté heslo

Prevence mozkové mrtvice: přijďte se poradit s odborníky

Prevence mozkové mrtvice: přijďte se poradit s odborníky
Víte, že cévní mozková příhoda patří v ČR mezi nejčastější příčiny úmrtí? A přitom tak málo hledíme na její prevenci. Poradit vám mohou odborníci v rámci Dnů prevence POMOC 5. června (Brno) a 7. června (Praha).

Podle prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., z Centra preventivní kardiologie VFN Praha se na vzniku cévní mozkové příhody (CMP), lidově zvané mrtvička, podílí v první řadě známé rizikové faktory: zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol.

CMP se blíží – jak to poznat?

Nemusíte být odborníci, a přesto by vás některé signály měly varovat. Pokleslý koutek úst a z něj vytékající sliny, obtížná až nesrozumitelná řeč, asymetrický pohyb paží a neschopnost udržet předmět v rukách.

Co je zásadní? Nečekat, až se CMP naplno projeví, a ihned se vydat k lékaři, respektive zavolat si pomoc.Rychlost je v tomto případě skutečně prvořadá – například takzvaná trombolýza se může provést pouze do 4,5 hodiny od vzniku příznaků, další léčebné metody ještě za 6 až 8 hodin. Nezapomeňte, že podle statistik každou minutou zaniknou až dva miliony mozkových buněk a dojde ke zničení až 14 milionů nervových spojení.

Kde vám poradí?

Možná víte, jaké faktory vedou k CMP. A třeba máte i dostatek informací, jaké mohou být její následky. Ovšem ruku na srdce – zajímáte se o prevenci? Podle průzkumu společnosti Factum jen každý třetí člověk ví, že proti mozkové mrtvici lze bojovat i preventivně. Právě proto se i letos můžete zúčastnit programu POMOC (POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév) a to ve středu 5. června v Brně (obchodní centrum AVION Shopping Park) a v pátek 7. června v budově pražského Hlavního nádraží. Na obou místech vám lékař, zdravotní sestry i pracovníci pacientského sdružení ICTUS (www.ictus.cz) poradí, jaká preventivní opatření jsou pro vás vhodná.

Prevence není jen prázdné slovo

Každoročně se v ČR hospitalizuje téměř 60 000 lidí s cévní mozkovou příhodou. A více než 11 000 lidí na toto onemocnění zemře. U těch ostatních pak v průměru téměř půl roku trvá pracovní neschopnost, o případných doživotních následcích nemluvě. Právě proto bychom nad mrtvičkou neměli jen tak mávnou rukou, ale snažit se v rámci svých možností jí předcházet.


Připravila: Marcela
Foto: Bon Media
31. 5. 2013
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

opice
OPICE - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook